Celá řada ryb má zuby, málokteré však budí tolik pozornosti, jako ty u ryby druhu pacu. Dělají z ní docela pozoruhodného a podivuhodného tvora. Vzhledem k jejich rychlému růstu a velikosti, které dosahují, nejsou ryby pacu úplně ideálním mazlíčkem pro domácí chov.

Jak pacu ryba vypadá

Ryby pacu na první pohled vypadají jako docela normální. S jedním ale …

  • Pacu mají úzké, deskovité tělo s hřbetní a břišní ploutví.
  • Mají malé oči a stříbřité šupiny.
  • Dorůstat může ryba pacu klidně i jednoho metru s váhou 30 kilogramů.
  • V přírodě se mohou dožít až 15 let, v zajetí až 28 let.

Pacu ryba může být i domácím mazlíčkem:

| Video: Youtube

A to ale? To jsou zuby. Velmi podobné těm lidským. „Rozdíl mezi obecně známou piraňou a rybou pacu je ten, že pacu mají hranaté zuby a jedí převážně rostlinný materiál. Zatímco piraně mají špičaté zuby a jejich potravou jsou jiná zvířata,“ přiblížil web Fact Animal.

Pacu je obecné označení, druhů těchto ryb je několik.

Kde se pacu ryba vyskytuje a čím se živí

Původním domovem ryb pacu je tropická a subtropická Jižní Amerika, třeba v povodí Amazonky či Orinoka. Už se ale vyskytují i v USA, občas jsou uloveny i v Evropě a Asii.

Pacu je známá tím, že se živí ovocem a rozkládající se rostlinnou hmotou, což je chování, které těmto rybám vysloužilo přezdívku vegetariánské piraně. „Nicméně pacu jedí také hlemýždě, žížaly či obilí,“ uvedl web Fact Animal.

Jak chovat rybu pacu

Jak připomněl odborný web Rybicky.net, rybu pacu lze chovat i v zajetí. Chovatel by měl však vědět, že …

  • Každá ryba pro sebe potřebuje minimálně 500 litrů vody.
  • Ryby je možné naučit přijímat potravu z ruky. Ale pozor, její zuby jsou velmi silné, drtí skořápky ořechů, pecky.
  • Chovat by se měla v malém hejnu, kdy se cítí nejlépe. Jako dospělá může být chována samostatně, nebo v páru.

Pohled do úst ryby pacu:

„Pacu byly v minulosti považovány za vhodné ryby pro domácí akvária. Avšak vzhledem k jejich rychlému růstu a velikosti, které dosahují, se nyní má za to, že z nich nejsou zase tak dobří mazlíčci,“ doplnil web Audubon Nature institut.


Nahrává se anketa ...

Ryby Pacu mají drsnou pověst

Jak připomněl web National Geographic, k rybám pacu se váže nechvalná pověst. Na internetu se totiž tu a tam objevují fámy, že ukously plavcům varlata, jelikož si je spletly s ořechy. V roce 2011 pak prý v Nové Guinei dva muži zemřeli, jelikož po amputaci citlivých míst vykrváceli.

Ale pravda to na 99 procent není. „Pacu nejsou pro člověka nebezpečné,“ vyvrátil fámy pro National Geographic biolog Zeb Hogan z americké nevadské univerzity v Reno.