Vedle Spáleného vrchu poblíž Vozky v samém srdci Jeseníků je v regionu druhým místem vhodným pro výstavbu přečerpávací elektrárny Velká Morava v masivu Kralického Sněžníku.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu si nechalo vypracovat studii, která měla identifikovat místa, na nichž by bylo v České republice možné přečerpávací vodní elektrárny technicky postavit. Z přibližně padesáti vytipovaných oblastí bylo vybráno čtyři až osm. Studie, kterou ministerstvo průmyslu a obchodu zpracovalo, měla sloužit jako podklad pro další expertní diskusi o výstavbě těchto zařízení,“ řekl ředitel odboru komunikace Ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček.

Podle jeho slov se jedná se v podstatě o posouzení, zda by ve vybraných lokalitách přečerpávací vodní elektrárna technicky šla postavit. „Vždy bude záležet na dohodě případných investorů s obcemi, obyvateli, podnikateli a dalšími zájmovými sdruženími, jestli bude to které zařízení stát,“ zdůraznil Vlček.

Podle něj je zcela předčasné hovořit o jakýchkoli termínech nebo technických parametrech staveb. „Nejsme ve stádiu diskuse se samosprávami, ale ve fázi interní diskuse, co je technicky možné,“ řekl. Doplnil, že ve vytipovaných lokalitách elektrárny stát nemusejí a velmi pravděpodobně ani nebudou.
Spálený vrch leží nedaleko hranic Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník. Podle vedoucího správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jana Halfara neobdržela správa ve věci případné stavby přečerpávací elektrárny žádný návrh, proto k záležitosti nezaujala žádný oficiální postoj. Učiní tak ve chvíli, když bude mít konkrétní návrh na stole.

„Spálený vrch leží v druhé zóně Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Má tak ze zákona určité ochranné podmínky, některé věci jsou zde zakázány. Zákon zde například zakazuje terénní úpravy ve velkém rozsahu. Záležitost bude určitě podléhat posuzování dle intencí tohoto zákona,“ řekl Halfar.
Podle starosty blízké obce Loučná nad Desnou Pavla Martínka (ČSSD) se ve věci možného vzniku přečerpávací elektrárny kříží několik zájmů. „První z nich je ochrana přírody, to znamená nic tu nestavět. Druhý zájem je ochrana před povodněmi. Elektrárna by umožnila regulovat tok Hučivé Desné,“ řekl Martínek. Podle jeho slov by stavba díla i jeho následný provoz přinesl řadu pracovních míst.

Vodní dílo na Spáleném vrchu by bylo již druhým tohoto druhu, které by na území obce vzniklo. Hora leží jen několik kilometrů vzdušnou čarou od přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně.

„V přímém dopadu byly pro obec Dlouhé Stráně vždy přínos. Nyní je tam vytvořeno třicet nových pracovních míst. Elektrárnu navštíví šedesát tisíc turistů ročně, kteří se mohou v obci ubytovat, zajít do restaurace nebo do obchodu,“ řekl Martínek.

Podle jeho slov sice při výstavbě díla došlo k poškození přírody, na druhou stranu našla na stavbě práci řada lidí a v obci díky ní vyrostlo panelové sídliště.

Přečerpávací vodní elektrárny fungují na jednoduchém principu: Když je v síti přebytek elektřiny, spotřebovávají proud při vyčerpávání vody z dolní nádrže do horní. Naopak ve chvílích, kdy elektřina v síti schází, teče voda opačným směrem, roztáčí lopatky turbín a elektřina se vyrábí.

Význam těchto zařízení roste s podílem nestabilních zdrojů elektřiny, jako jsou větrné a solární elektrárny. Přečerpávací vodní elektrárny jsou jednou z možností, jak regulovat elektrickou síť. Umožňují předejít jejímu přetížení a následným výpadkům dodávek proudu, které mohou trvat i několik dnů. (pek)