VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zůstalo jen na papíře

Velké sny, ohromné plány, nadšené vize, budoucnost v růžových barvách – a pak nic. Tak dopadla řada projektů a záměrů. Někdy byla na vině značná nereálnost a neuskutečnitelnost, někdo měl jen velké oči, na jiné záměry sice nechyběly plány, ale zato peníze. Jindy se změnily podmínky a doba předběhla smělé projekty.

6.3.2016
SDÍLEJ:

Vodní nádrže, jak je navrhovali vodohospodáři v roce 1965. Z nádrže u Václavova sešlo, místo tří přehrad je dnes jediná Slezská Harta. O přehradě v Nových Heřminovech se nyní jedná.Foto: archiv

Jedním z neuskutečněných projektů byl plán na výstavbu vodní nádrže mezi Bruntálem a Václavovem, hráz měla stát u tehdejšího Moravského Kočova.

Plán výstavby přehrad z roku 1965 počítal i se třemi nádržemi na místě, kde je dnes jedna velká Slezská Harta a také s přehradou v Nových Heřminovech. Nápady na její výstavbu se zrodily už za první republiky. Ve čtyřicátých letech se také objevil jiný ambiciozní a dodnes neuskutečněný plán, vybudovat tunel pod Červenohorským sedlem v Jeseníkách.

Některé plány padly po roce 1989 se změnou režimu. V Krnově byl zastaven megalomanský projekt zemědělského sila. V Bruntále se zase počítalo s přístavbou nových moderních operačních sálů vedle budovy staré nemocnice. Vyhloubily se základy, ale pak se stavba zastavila.

Dnes už nestojí ani nemocnice. Se vznikem nádrže Slezská Harta vznikly velkolepé projekty na rekreační areály, kempy, výstavbu hotelů, přístavišť, jachetních klubů, helioportů pro přistávání vrtulníků, golfových hřišť. Turisté ale u přehrady dodnes tahle zařízení nenajdou.

Jedním z menších neuskutečněných plánů byl třeba záměr fi rmy NomisCon z Břidličné vybudovat kanceláře a byty v bývalém Domě služeb v Bruntále v Revoluční ulici. Firma nakonec ani neměla na zaplacení domu. Objekt dodnes chátrá a město se jej marně snaží prodat.

Stavbu sil zastavila revoluce

Obilná sila se v Kostelci stavěla v letech 1989 a 1990, ale nebyla nikdy dokončena. Základy jsou mementem projektu, který se investor rozhodl protlačit po stranické linii KSČ proti vůli místních.

Obilná sila se v Kostelci stavěla v letech 1989 a 1990, ale nebyla nikdy dokončena. Základy jsou mementem projektu, který se investor rozhodl protlačit po stranické linii KSČ proti vůli místních. foto: Deník/Fidel Kuba

Postavit obří obilná sila hned vedle kostela svatého Benedikta, který je významnou kulturní památkou, to mohlo napadnout jen papaláše předlistopadového režimu. Obyvatel Krnova-Kostelce se nikdo neptal, když se zde v roce 1989 začaly budovat základy sil na dvanáct kilotun obilí neboli na 12 milionů kilogramů.

Po změně poměrů v listopadu 1989 se krnovští občané pustili do kritiky necitlivého projektu, který vycházel z potřeb socialistického zemědělství a z monopolního postavení gigantického státního statku. Přestože stavba sil v Kostelci byla v plném proudu a v základech skončily miliony korun a tisíce kubíků betonu, krnovští zastupitelé se rozhodli projekt zastavit.

Vadilo jim, že v době příprav projektu město prosazovalo bezproblémovou lokalitu u Červeného dvora, ale stranické orgány KSČ prosadily proti vůli místních umístění vedle kostela a školy v Kostelci. Celkem měla sila stát 42 milionů korun.

Když byla stavba v červenci 1990 zastavena, už bylo v Kostelci proinvestováno 24 milionů korun. Zemědělský a zásobovací závod jako investor chtěl pokračovat, ale vzhledem k očekávané transformaci zemědělství bylo zřejmé, že tak obrovská předimenzovaná sila už nikdo nebude potřebovat. Dokončení bylo definitivně zamítnuto na jaře 1991. Základy sil jako smutné memento v Kostelci zůstaly dodnes.

„Se Závodem zemědělského zásobování byla uzavřena smlouva o předání staveniště městu. Tak byl úspěšně završen spor ochránců životního prostředí a zachráněno dobré prostředí ve středu Kostelce," napsal krnovský kronikář do kroniky města.

Tunel pod Červenohorským sedlem

Červenohorské sedlo.

Řidiči, kteří míří z bruntálského nebo jesenického okresu na Šumpersko, musí překonat vysoké Červenohorské sedlo. Už od války se lidé zabývají nápadem „prokopat se pod Jeseníky" neboli vybudovat tunel pod Červenohorským sedlem. Tento smělý projekt vždy narazil na nedostatek financí.

Katastrofální stav silnice ale myšlenku tunelu oživil natolik, že před třemi lety vznikla petice za jeho výstavbu.

„Tunel by vzhledem k délkově, výškově a směrově příznivému vedení silnice I/44 výrazně zkrátil jízdní dobu, snížila by se spotřeba pohonných hmot a lze také předpokládat snížení počtu nehod a dopravních kolizí. Navíc by během výstavby v oblasti klesla nezaměstnanost," psalo se v petici.

Dále autoři poukazují na možný příliv investorů na chudé Jesenicko, které je pro špatnou dopravní dostupnost neatraktivní. Aktivity okolo petice ale šly do ztracena. Silnice přes Červenohorské sedlo nyní prochází konečně zásadní rekonstrukcí, hotovo má být letos v listopadu.

Seriózní snahy o vybudování podzemní spojky mezi Šumperkem a Jesenickem se datují od roku 1988. Tunel měl být jednou z nejgigantičtějších staveb v republice. A dokonce byl před lety avizovaný termín otevření: rok 2007.

Celý proces ale tenkrát nedospěl ani do fáze územního řízení. Vize tehdy počítala s astronomickými náklady 5,5 miliardy korun, ty by ale nyní zřejmě byly daleko vyšší. Jen pro srovnání účet za pražský tunelový komplex Blanka, který je budován v délce kolem šesti kilometrů, se vyhoupl na 37 miliard korun.

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Olomouckého kraje v květnu 2015 uvedl, že výstavba tunelu pod Červenohorským sedlem by měla smysl pouze při kvalitním napojení pohraničních okresů na silniční síť v Polsku.

„Tento tunel by při dnešních cenách stál minimálně deset miliard korun. Nejde jen o napojení na Polsko, ale také o to, aby se k němu vybudovaly adekvátní přístupové komunikace, což se zatím nestalo. Kdyby se alespoň část z těch peněz věnovala na rozvoj Jesenicka, například na podporu malých a středních podnikatelů v oblasti dřevozpracujícího průmyslu nebo řekněme i výstavbu nových penzionů, bylo by to užitečnější," prohlásil loni Zeman.

Kopie Opavské brány, parkoviště i domy zůstaly jen na papíře

Náměstí Minoritů v Krnově se nezměnilo, tahle vize zůstala jen ve formě papírového modelu.

Počátkem devadesátých let krnovští zastupitelé hleděli do budoucích roků plni optimismu. Vypsali architektonickou soutěž na zástavbu náměstí Minoritů, protože počítali s rozmachem Krnova a přírůstkem obyvatel. Vítězný návrh předložil krnovský architekt Vlastimil Zillich.

Projekt rozvržený do patnácti etap počítal s moderní variací na měšťanské domy, které kombinují bydlení s prodejnami v přízemí. Projekt počítal i s podzemním parkovištěm, které pojme 111 aut. Na konci řady nových budov u ulice K Můstku měla stát kopie zbořené středověké Opavské brány, která po staletí bývala ozdobou Krnova.

Stávala v místech před dnešní poštou.

„V první až třetí etapě mají být rekonstruovány stávající budovy, v dalších pak výstavba nových objektů, parkoviště a nakonec obnova městské brány. Návrh architekta Zillicha je opravdu pozoruhodný. Nejdůležitější otázkou bude opatření potřebných finančních prostředků. Počítá se se sdružováním zájemců, firem, města i příspěvkem vlády na obnovu historického jádra města," zapsal kronikář města Krnova.

„Projekt byl nazván důstojným krokem do 21. století. Je tomu tak, ale mám obavu, aby nezůstal do nového století pouze jako dokument na papíře. Bude vyžadovat velké úsilí vedení města v příštích desetiletích. Jeho uskutečněním by se Krnov stal mnohem více přitažlivým," přidal svou poznámku krnovský kronikář.

Nové domy ani kopie zbourané Opavské brány v Krnově nestojí a zbyl nám po nich jen papírový model. Když se dnes rozhlédneme po náměstí Minoritů, můžeme Zillichovu studii zařadit mezi nerealizované projekty.

Autor: František Kuba, Dalibor Otáhal

6.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Management Ředitel 25 000 Kč

Řídící pracovníci servisních služeb a reklamací Vedoucí servisních služeb. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Staroměstská 3, Autorizovaný servis ŠKODA hledá vedoucího servisních služeb., Požadujeme:, - SŠ vzdělání automobilního směru, řidičský průkaz skupiny B, - zkušenosti a praxi v autoopravárenství (min 1 rok na vedoucí pozici) , - znalost práce s PC, - aktivní pracovní nasazení, odolnost vůči stresu, - velmi dobré technické, organizační a komunikační schopnosti, - spolehlivost, odpovědnost, iniciativa , - morální a trestní bezúhonnost, , Žádost s životopisem zašlete na e-mail: rymarov@autocolordesign.cz, vybraní uchazeči budou pozváni k osobnímu pohovoru., , Z : 2.8.2018. Pracoviště: Auto color design s. r. o. - pracoviště bruntál, Staroměstská, č.p. 1892, 792 01 Bruntál 1. Informace: Marie Komůrková, .

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 19 000 Kč

Odborní administrativní pracovníci a asistenti Asistentka ředitele. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Co bude Vaší náplní práce?, , " Příprava podkladů, formálních dokumentů pro nadřízeného zaměstnance., " Tvorba reportů, statistik, prezentací., " Příprava podkladů pro jednání a porady, zpracování zápisů z nich., " Zajišťování občerstvení., " Péče o návštěvy., " Komunikace s obchodními partnery., " Vyřizování obchodní korespondence., " Obsluha datových schránek., " Zajišťování ověření písemností u orgánů státní správy. , " Správa došlé a odchozí pošty, včetně elektronické. , " Zajišťování kancelářských potřeb., " Vykonávání dílčích administrativních prací, obsluha kancelářské techniky (scanner, kopírka)., " Archivace dokumentů., " Příprava podkladu k vyhodnocení škodním, pojistným, reklamačním událostem + evidence, " Krátkodobá zastupitelnost za Personalistku, " Evidování korespondence, smluv a dalších dokumentů, , Co od Vás očekáváme?, , " SŠ vzdělání, " Řidičský průkaz sk. B, " Znalost anglického jazyka výhodou, " Práce s PC na výborné úrovni, " Praxe na obdobné pozici výhodou, " Vysokou míru samostatnosti a spolehlivosti, " Umění řešit problémy, plánovat a organizovat činnosti, " Flexibilitu, proaktivní přístup, odolnost vůči stresu, " Schopnost spolupráce, výborné komunikační dovednosti, " Příjemné vystupování, , Co Vám za to nabízíme?, " Platové podmínky od 19.000,- Kč, Na co se můžete těšit?, , o Zázemí stabilní, úspěšné a stále se rozvíjející společnosti , o Přátelské pracovní prostředí , o Možnost seberealizace a uplatnění svých zkušeností a znalostí , o Příležitost k profesnímu růstu a osobnímu rozvoji , o Notebook, mobilní telefon , o Stravenky, odměny, další benefity, , Místo pracoviště: Krnov, , Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, doba určitá 1 rok, poté doba neurčitá, , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s fotografií na e-mail personalni@znackymorava.cz, , Z : 24.7.2018 A : 14.8.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Dělnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zahradní 46, DĚLNICE DISPLAY/OPTIC, , , Vybraný kandidát bude zodpovídat za:, " obsluha strojů a zařízení pro kompletaci fotooptických lamp, " základní výrobní evidenci, " základní kontrolu kvality fotooptických lamp, , , Po kandidátech požadujeme:, " dobrý zdravotní stav a dobrý zrak, možnost práce ve směnném provozu, " výhodou je praxe ve výrobě náročné na jemnou motoriku, " pečlivost, spolehlivost, samostatnost a pozitivní přístup k práci, , Nástup možný ihned, Pracovní smlouva na dobu určitou 6 měsíců s možným prodloužením, Třísměnný provoz (týden ranní, týden odpolední, týden odpolední), , Zázemí nadnárodní společnosti, 25 dnů dovolené, závodní stravování, zajímavé finanční ohodnocení a široká paleta zaměstnaneckých výhod a benefitů., Hlásit se na e - mail : t.frantis@osram.com nebo na tel. č. 554 793 447, Z : 3.8.2018. Pracoviště: Osram česká republika s.r.o., Zahradní, č.p. 1442, 792 01 Bruntál 1. Informace: Tomáš Františ, +420 554 793 447.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 25 000 Kč

Ostatní stavební technici Technická příprava výroby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Co bude Vaší náplní práce?, , " Odpovědnost za plnění plánů ve svěřeném úseku, " Úzká spolupráce s jednotlivými úseky společnosti, " Odpovědnost za efektivní využívání zdrojů a dodržování technologických postupů, " Příprava zakázek, jejich rozbor a kompletace pro realizaci, " Komunikace se stavbou, operativní řešení potřeb stavby , " Příprava podkladů pro nákup materiálu, , Co od Vás očekáváme?, , " SŠ/VŠ vzdělání technického směru, " prokazatelnou praxi na obdobné pozici, " znalost práce na PC (MS Office, výhodou znalost programu Helios), " schopnost pracovat samostatně i v týmu, " aktivní a maximálně zodpovědný přístup k práci , " vyjednávací schopnosti, komunikativnost, výborné organizační schopnosti, samostatnost, spolehlivost, průbojnost, " flexibilitu a odolnost vůči stresu, " řidičský průkaz sk. B, , Co Vám za to nabízíme?, , " Platové podmínky od 23.000,- Kč, , Na co se můžete těšit, , " Zázemí stabilní, úspěšné a stále se rozvíjející společnosti, " Přátelské pracovní prostředí, " Možnost seberealizace a uplatnění svých zkušeností a znalostí, " Příležitost k profesnímu růstu a osobnímu rozvoji, " Služební auto, " Mobilní telefon, " Notebook, " Stravenky, odměny a další benefity, , Místo pracoviště: Krnov, , Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, doba určitá rok, poté doba neurčitá, , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s fotografií na e-mail personalni@znackymorava.cz, , Stravenky, odměny, další benefity, Z : 20.6.2018 A : 14.8.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení kosterního modelu mamuta srstnatého v Zoologické zahradě Ostrava 15. srpna 2018.
6

Ostravská zoo odhalila model mamutí kostry

Vychutnej si léto s Deníkem 2018
14

Vychutnejte si léto s Deníkem. Hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Třináctiletý puberťák boural auto, vykradl školu i obchod

Rýmařovští policisté jsou na ledasco zvyklí, ale aby měl nezletilý chlapec na svědomí ukradené a nabourané auto i sérii vloupaček, to už je silná káva.

Opilý sedmdesátník jezdil na kole a napadal příbuzné

Policejní hlídka z Obvodního oddělení v Městě Albrechticích byla v sobotu 11. srpna kolem poledne požádána o zákrok proti sedmdesátiletému muži, který se choval agresivně vůči svým příbuzným. Albrechtičtí policisté ihned vyrazili k domu, kde mělo dojít k ohlášenému přestupku proti občanskému soužití.

Policisté provedli dopravně bezpečnostní akci

Moravskoslezsko Na sklonku minulého týdne proběhla na území Moravskoslezského kraje dopravně bezpečnostní akce.

V kraji se registruje více mužů než žen

Homosexuální páry mohou v České republice legálně stvrzovat svůj svazek od července 2006. V Moravskoslezském kraji této možnosti až do konce června letošního roku využilo 246 párů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT