Ještě v loňském roce platil každý občan Karlovy Studánky za vyvážení popelnic 420 korun. Od 1. ledna roku letošního je už tomu jinak.

„Pro letošní rok jsme se rozhodli tento poplatek zrušit z toho důvodu, že máme pocit, že naši občané jsou docela uvědomělí a daří se nám naplňovat naše představy o třídění komunálního odpadu. Druhý důvod je pak ten, že v dnešní pohnuté době chceme přispět k tomu, abychom občanům trošičku ulevili. To jsou hlavní důvody, proč jsme se rozhodli poplatek zrušit. Není v tom žádný populismus, žádné podbízení se lidem před volbami, ty jsou ostatně ještě daleko,“ vysvětlil starosta Roman Reichl důvody, které vedly ke zrušení poplatků.

Lidé v Karlově Studánce byli zrušením překvapeni, někteří tomu nevěřili a další pak se obávali, že jim úřad po krátké době naúčtuje ještě podstatně vyšší sazby. „Řada lidí byla skutečně překvapena, že byly poplatky za komunální odpad zrušeny. Mohu ale všechny ujistit, že jsme si všechno spočítali a pečlivě zvážili. Obec předpokládá, že pokud bude mít tak dobré výsledky v hospodaření jako v minulých letech, tak poplatky nebudou obnoveny ani v roce 2010, ani do konce volebního období,“ ujistil spoluobčany místostarosta Zdeněk Bartoněk.

Zrušení poplatků pochopitelně bude mít vliv na příjmy do obecní kasy. Obecní úřad s tím samozřejmě počítá. „Z rozpočtu obce nás to pro letošek bude stát asi sto tisíc korun, což si myslíme, že to obecní rozpočet nijak nenabourá. Není to sice pakatel, ale taky to není tak významná částka, která by nás položila,“ upřesnil starosta Reichl.

Radnice doufá, že zrušení poplatků bude mít i dobré vedlejší efekty, povede třeba k omezení černých skládek. Lidé teď už nemají sebemenší důvod je zakládat. Likvidace jediné černé skládky přitom přijde na desítky tisíc korun. Ze zákona ji pak zaplatí majitel pozemku, na kterém vznikla. Velmi často to bývá právě obec.