Podle jeho názoru se krádeže včelstev stávají novým fenoménem. Mnozí nepoctivci prý pracují i takzvaně na objednávku.

„V republice i v Evropě došlo k velkým úhynům. Oficiálně se říká, že uhynulo až čtvrt milionu včelstev. To je čtyřicet procent stavu, no a spousta takzvaných včelařů se prostě snaží si ty včely opatřit způsobem ne zrovna včelařským, to znamená odcizit je u těch včelařů, kteří se o svá včelstva starali vzorně,“ postesknul si Jan Kolomý.

Případy z letošního roku dokladují, že zcizování včelstev se opravdu stává rozšířeným jevem. „Podle informací od kolegů, hlavně větších včelařů, je to minimálně 15 až 18 případů, o kterých víme. U mě konkrétně jsou to v poslední době dva případy, kde bylo odcizeno dvaadvacet včelstev, připravených na sezonu, což je škoda téměř 200 tisíc korun včetně ušlého zisku,“ bilancoval Jan Kolomý.

Nechráněné úly

Nenechavcům hraje do noty, že včelstva umisťují majitelé na volně přístupných pozemcích, které nelze oplotit. „Snažíme se jednak škodu nahlásit policii, aby se to vyšetřovalo, a především bych chtěl apelovat na poctivé včelaře, kteří by si měli ve svém okolí všímat. Nejenom krádeží, ale také rozšiřování včelích nemocí, kde, se jaká včelstva vyskytují a eventuelně tuto záležitost ohlásit svým důvěrníkům,“ vyzval Jan Kolomý. Domnívá se, že včely nekradou laici. Sám se věnuje této činnosti již od dětství, tedy čtyřicet let.

„Mrzí mě to o to víc, že se tím živím. Piráti vyrážejí na místa, která nemůžeme oplotit. Kradou i na kšeft,“ uzavřel včelař. Naposledy jej okradli mezi 27. lednem a 24. únorem v ovocném sadu v Sosnové. Zmizelo dvanáct úlů i se včelstvy. „Pachatel je podezřelý z trestného činu krádeže a hrozí mu trest odnětí svobody až na tři roky nebo peněžitý trest,“ řekla ke zcizení policejní mluvčí Pavla Tušková.