Internetové bankovnictví umožňuje, aby podvodníci okrádali své oběti v celosvětovětovém měřítku. Policie popsala aktuální případ, jak 27. listopadu 2022 oškubali oběť z Bruntálska prostřednictvím falešného webu FIO banky.

„V blíže neustanovené době a na neznámém místě doposud neznámý pachatel vytvořil v celosvětovém internetovém prostředí stránky věrně napodobující společnost FIO banka a zveřejnil tak podvodný funkční odkaz, sloužící k případnému přihlášení,“ informoval policejní mluvčí René Černohorský.

Jana byla přesvědčena, že komunikuje s kamarádkou o nějaké soutěži. Ve skutečnosti jí zloději okrádali přes m-platbu v mobilu.
Také máte mobil a facebookový účet? Jana popisuje, jak se stala obětí podvodu

„Pokud do podvodné stránky zadáte své přihlašovací údaje, zobrazí se následující obrazovka. V tuto chvíli už jste útočníkům předali své přihlašovací údaje. Prosíme, kontaktujte nás urychleně na phishing@fio.cz, přes Fio servis nebo na blokační linku. Také nepotvrzujte žádné autorizace, které jste nezádavali nebo nepředávejte SMS kódy,“ varuje skutečná FIO banka své klienty před rizikem phishingových útoků na fio.cz.

Zdroj: Youtube

Dopoledne okolo jedenácté hodiny 27. listopadu 2022 muž z Bruntálska kliknul na falešný web v domnění, že jde o originální internetové stránky FIO banky. Jednapadesátiletý muž pokračoval podle zadání vyplněním všech svých přihlašovacích údajů.

„Pokračoval také po potvrzení obdržených autorizačních kódů. Neznámá fyzická či právnická osoba se tak dostala do jeho internetového bankovnictví a bez vědomí a souhlasu poškozeného převedla z jeho účtu na jiný účet celkové finanční prostředky ve výši nejméně 68 tisíc korun. Dále se pokusila neoprávněně převést i další finance ve výši téměř 17 tisíc korun, což se jí už nepodařilo,“ popsal phisingovou krádež za bílého dne René Černohorský.

Zajištěné důkazy v případu phishingového útoku.
Úspěch v boji s phishingem: Policisté z MS kraje překazili útok na tisíc účtů

Případem se zabývají policisté z Obvodního oddělení v Bruntále. Policie uvítá jakékoli informace, které by vedly ke zjištění pachatele či k nálezu odcizených financí.

Varování banky

FIO banka popsala nejčastější varianty phisingových útoků na své klienty. Falešné SMS, které údajně mají klienta ochránit, falešné maily, které upozorňují na zablokovanou platební kartu, nebo dokonce i telefonáty, kdy se podvodník představí jako pracovník Fio banky.

Banka dává svým klientům informace, jak rozeznat skutečné přihlášení do internetbankingu FIO banky od podvodných webů typu "ib-fio-pomoc.info", "fio-zabezpeceni.info", "ib-fio-cz.com", "ib-fio-alert.info", "ib-fio-suspendovany. info", "lb-fio-blokiran-odjemalec.info" nebo "ib-fio-deaktivace.info" .