Kombajny lze v polích na Opavsku a Bruntálsku spatřit při práci už několik dní a zemědělcům nyní nahrává také počasí bez deště.
„Pokud nebude pršet, mohly by být žně hotovy do týdne. Ale i malý deštík práce na den či dva zastaví. Aktuálně se pracuje denně, nejvíce sklidíme ozimé pšenice,“ prozradil předseda představenstva ZEMĚDĚLSKÉ a.s. Opava-Kylešovice Dušan Schreier.
Letošní sklizeň by se podle něj měla zařadit mezi průměrné. „Určitě to nebude víc než loni, to byla úroda rekordní,“ doplnil.
Žně už začaly také pro pracovníky opavského školního statku. „Zatím jsme na začátku, ale vypadá to, že by úroda mohla být docela kvalitní. Měli jsme štěstí, že u nás trošku pršelo. Předpokládám, že žně by mohly skončit koncem tohoto týdne,“ konstatoval vedoucí střediska rostlinné výroby při Školním statku Opava Miroslav Frkal.
Na Krnovsku a Osoblažsku letos začaly žně se zpožděním. Hlavními důvody jsou chladnější červenec a pomalý nástup jara. O to víc se zdejší kombajnéři a traktoristé musí snažit, aby úrodu měli pod střechou, než přijdou slavnostní dožínky. Ty se tradičně konají ve Slezských Rudolticích 19. srpna.
Když se zeptáte zemědělce, jaká bude letošní úroda, nejčastěji uslyšíte odpověď „jak kde“. „U nás na Krnovsku a Osoblažsku jsou převážně lepší půdy, takže i výnosy obilí letos čekáme průměrné až lehce nadprůměrné. Oproti jiným rokům si na počasí určitě nemůžeme stěžovat.
Tak katastrofální sucho, jaké zažívají zemědělci na jižní Moravě, u nás nikde nebylo. V suchých letech tu bývaly výnosy obilí pod 20 metráků z hektaru, zatímco letos se bez problémů držíme v průměru,“ popsala situaci Pavla Löwenthalová, která se svou rodinou přes dvacet let hospodaří na farmě v Krnově.
Jejich rodinná farma obhospodařuje asi 400 hektarů polí kolem česko polské hranice.
Zatímco u obilí na Krnovsku a Osoblažsku zemědělci čekají solidní výnosy, o něco horší bude situace u řepky. „Pochyběla vláha v rozhodujících týdnech vývoje rostlin. Řepka nám vyšla trochu hůř, než jsme čekali, ale také to není žádná pohroma, spíš jen mírný podprůměr,“ dodala Pavla Löwenthalová.
V okrese Bruntál jsou obiloviny zasety na 10.178 hektarech, na dalších 3.585 hektarech roste řepka. Nejvíce plochy zabírá pšenice ozimá (6.210 ha). Z dalších obilovin je to pšenice jarní (532 ha), ječmen ozimý (620), ječmen jarní (2.084 ha), žito (134), oves (404) a triticale (194).
K 31. červenci bylo zatím sklizeno 180 hektarů ozimého ječmene, tedy necelá dvě procenta plochy obilovin v našem okrese. Řepka byla sklizena na 227 hektarech.