Helena Mikulcová z Krnova momentálně má osm psů „v azylu" a čtyři doma. Při plné kapacitě vyhlásila stop stav, ale nedodržela ho. Musela se ještě postarat o Rafa. Jeho majitelé ho totiž chtěli nechat utratit. „Snažím se nenakládat si víc, než sama zvládnu, ale tady šlo opravdu o pomoc za pět minut dvanáct. Rodina, které patřil, by ho nechala ,uspat'," popsala nepochopitelnou skutečnost „psí teta".

PSI ZATOULANÍ, TÝRANÍ, ZANEDBANÍ I OPUŠTĚNÍ

Helena Mikulcová se v Krnově stará hlavně o opuštěné psy. Přebírá ty, které odchytili městští strážníci, nebo ty, které majitelé uvázali a opustili. Také vysvobozuje psy, které jejich majitelé drží v hroz-ných podmínkách.

„Například nově přijatá fenečka Ketty žila přivázána na metrovém úvazu u prasat. Nebo patnáctiletá zanedbaná fenečka, kterou jsem přijala o měsíc dříve. Její majitel byl alkoholik, který ji za sebou tahal jak onuci, přivazoval a následně zapomínal někde uvázanou. Za svůj život si vysloužila neskutečně moc kopanců a hrubého zacházení. Fenky se vzdal, vše bude dořešeno přes příslušné úřady," popsala poslední dva tragické příklady. Starou fenku musela zbavit parazitů a nechat ostříhat, protože její zakudlenou a znečištěnou srst už nešlo nijak upravit. Bude potřebovat i operaci zaned-baných nádorků.

PODVYŽIVENÝ TOBY

Helena Mikulcová těžce nesla ztrátu Tobyho. Sedmiletého pejska, který žil na řetězu, podvyživený a nemocný, se jí přes veškerou péči už zachránit nepodařilo, 15. července zemřel.

VELCÍ PSI HLEDAJÍ NOVÝ DOMOV HŮŘE

Ketty nebo Toby si vytrpěli své. To čtyřletý Raf se až do chvíle, než se rodina rozhodla, že se ho zbaví, zřejmě neměl nijak špatně. S udržovanou srstí by sice byl ještě větší krasavec, ale podvýživou určitě netrpěl.

„Raf je kříženec knírače nebo briarda, váží kolem 25 kilogramů a lidi má moc rád. Převzala jsem ho od rodiny z Ostravy den před tím, než měl být utracen. Měli se stěhovat, psa s sebou vzít nemohli a nový domov se mu ani nesnažili najít. Velcí psi jsou znevýhodnění, lidé chtějí většinou malé psy, nejlépe čivavu nebo jorkšíra," vypráví Helena Mikulcová, která o tom, co se se psy děje, průběžně informuje na Facebooku Šance pro jejich život z.s.

Lidé tyto informace a fotky sdílejí a pomáhají tak Heleně hledat nový domov pro její svěřence, nebo jí alespoň vyjadřují podporu a poděkování za její práci.

GABRIELA MATHIASOVÁ