V Lichnově výtvarnice, tatérka a zmrzlinářka Tess zve do svého světa barevných nápadů na břehu potoka Čižiny. V Úvalně přímo na nádraží u věhlasné cukrářky Madame Griotte si můžete u zmrzliny zahrát na železničáře. Noblesu dávných časů zažijete na zámku v Bruntálu, kde servíruje zmrzlinu romantické Caffe Salla Terrena.

Fenomén „lichnovská zmrzlina“ spustila pandemie

Když před třemi lety kvůli pandemii Tess nemohla tetovat, ani pořádat výtvarné workshopy, vzpomněla si na své studentské brigády ve Fenomén lichnovská zmrzlina si nejlépe vychutnáte přímo v Lichnově na břehu potoka Čižina. Díky zmrzlinářským dodávkám také vyráží za zákazníky do okolních měst a obcí.Fenomén lichnovská zmrzlina si nejlépe vychutnáte přímo v Lichnově na břehu potoka Čižina. Zdroj: Deník/František Kubastánku s točenou zmrzlinou. Tak se v roce 2021 zrodil nápad zaparkovat přímo v Lichnově u svého domu zmrzlinářskou dodávku a nabízet tam výtvarně pojaté zmrzliny.

Lidé znudění nekonečným lockdownovým vysedáváním doma začali jezdit na zmrzku do Lichnova. Byli ochotní vystát hodinové fronty u zmrzlinového krámku, jen aby mohli ochutnat výtvarně pojatou zmrzlinu. Chlubili se pak na internetu fotografiemi lichnovské zmrzliny, ze které se stal nadregionální fenomén.

Jak to vypadá s lichnovskou zmrzlinou dnes, uprostřed třetí sezony?

Zmrzlinový kontejner a tři pojízdné krámky

Dodávku zaparkovanou v Lichnově už dávno nahradil zmrzlinářský kontejner.

„Máme jednu stálou provozovnu v Lichnově a tři pojízdné krámky, které jezdí na různé akce převážně v okolí. Nabízíme točenou zmrzlinu různých příchutí, zdobené kornoutky a spoustu druhů posypů. Každý si tak může zmrzlinu dozdobit podle své fantazie,“ představuje svůj koncept - Zmrzlinový krámek z Lichnova - Tess .

Jedna zmrzlinářská dodávka zůstává v Lichnově, druhá vyráží za dětmi do okolí. Krnovští školáci v pondělí 31. května stáli frontu na  legendární točenou zmrzlinu Tess Gemelové.
V Lichnově otevřeli klubovnu a na zmrzlinu Tess Gemelové stály rovnou dvě fronty

Díky pojízdnému krámku se mohli lichnovskou zmrzlinou potěšit například hosté Colours of Ostrava. Dodávky s lichnovskou zmrzlinou hostují například v Zátoru, Branticích, v Krnově, Bruntálu, Holčovicích nebo Horním Benešově. V Lichnově podél potoka vzniká něco jako zmrzlinová stezka, kde houpačky, lavičky i barely na odpadky jsou růžové.

Načančaná a květinková je i toitoika

Tess sice nechává zákazníkům při zdobení zmrzlin volnou ruku, ale vždy v rámci propagace svou vymazlenou zmrzlinku vzorově nazdobí, naaranžuje a autorsky nafotí, aby její Facebook byl atraktivní pro gurmány i fanoušky výtvarného cukrářského umění. Její food fotografie jsou vlastně deník a chronologicky seřazené portfolio zmrzlinářské tvorby.

„Chodím na různá školení a workshopy, sleduji zmrzlinářské trendy a sama pořád něco vymýšlím. Kolikrát jsem až dojatá, kolik lidí pořád přijíždí do Lichnova na zmrzlinu, i když třeba prší. Už jsme si v Lichnově pořídili veřejné WC. Když tady někdo vystojí hodinu ve frontě, zaslouží si krásnou toitoiku, jakou ještě neviděl. Je v podobném stylu jako zmrzlinový krámek, takže trochu načančaná a květinková,“ prozradila Tess, jak pokračuje její zmrzlinářská kariéra.

K Lichnovu  (Lichten) patří také místní část Dubnice  (Taubnitz).
Putování po Bruntálsku. Dnes v Lichnově, obci s českou i německou historií

Dobroty Madame Griotte na nádraží v Úvalně

„Mou vášní a radostí se staly dorty pro různé příležitosti. Nechávám si záležet na chuti,“ představuje se legendární cukrářka Madame Griotte, která svou sladkou tvorbu od letošního roku nabízí v krásně zrekonstruované historické budově nádraží Úvalno.

Galerie na Rychtě v Úvalně má úžasnou atmosféru. Vystavují zde přední umělci. Na vernisáže jezdí návštěvníci z Krnova, z Opavy i z Polska.
Rychta v Úvalně má úžasnou energii, přesvědčte se

Na obecním nádraží v Úvalně si můžete vychutnat zmrzlinu v kavárně, cukrárně a informačním centru Kaf-ÍČKO.Na obecním nádraží v Úvalně si můžete vychutnat zmrzlinu v kavárně, cukrárně a informačním centru Kaf-ÍČKO.Zdroj: Deník/František KubaNa obecním nádraží vznikla stylová kavárna, cukrárna a informační centrum Kaf-ÍČKO, kde ze všech koutů dýchá železniční nostalgie. Zmrzlinu, čokoládovou pěnu, ovocný pohár, domácí limonádu nebo cheesecakey si můžete dopřát nejen na nádraží nebo na zahrádce, ale také je tu pro železniční romantiky na slepé koleji historický vagon hytlák.

Ideální prostředí pro rodinný výlet, protože nádraží nabízí atrakce pro děti i dospělé, a navíc tady uvidíte celé Úvalno jako na dlani zmenšené do podoby modelu. Když se v Kaf-ÍČKU v polovině července rozjela grilovačka, nemohl mezi klobásami a steaky chybět ani grilovaný ananas.

Umělá inteligence a železniční modeláři svou práci prezentují na nádraží v Úvalně. Inspirovala je rozhledna, biotopové koupaliště i vlaky. Červen 2022
Úvalno propagují železniční modeláři i umělá inteligence. Kdo je lepší?

Zmrzlina na zámku

Zámek Bruntál patří k nejvýznamnějším památkám regionu. Od roku 2002 patří mezi Národní kulturní památky. Turisté obdivují cenné původní interiéry, bohatou obrazovou sbírkou, zbrojnici i knihovnou.  Řád německých rytířů, který dodnes vede restituční spory se státem, zde založil zámecký park či zahradu.

Salla terrena v malebné zahradě bruntálského zámku je romantické místo, kde si lze vychutnat zmrzlinu. Potkávají se zde historie, kultura a příroda.Salla terrena v malebné zahradě bruntálského zámku je romantické místo, kde si lze vychutnat zmrzlinu. Potkávají se zde historie, kultura a příroda.Zdroj: Deník/František KubaRoku 1894 zde vznikla přízemní  Sala terrena, neboli zahradní sál typický pro barokní palácové komplexy. Sala terrena bruntálského zámku dlouho chátrala, než se ji podařilo kompletně zrekonstruovat a v červnu 2020 zpřístupnit veřejnosti. Dnes si zde můžete vychutnat zmrzlinu ve stylové kavárně a cukrárně Caffe Salla Terena.

Zámek v Bruntálu, červenec 2021.
Bruntál jako v pohádce. V centru města investovali miliony do zámku, je úchvatný

„Zastavte se v naší kavárně na šálek výborné kávy, čaje nebo třeba domácí limonádu a k tomu si dejte skvělý zákusek z naší široké nabídky. Přijďte načerpat energii do oázy klidu ve které jakoby se zastavil čas,“ prezentuje se Caffe Salla Terena s tím, že zde probíhají výstavy, kulturní akce i různá vystoupení.

ANKETA DENÍKU