Navýsost rozhořčeni jsou například manželé Miroslava a Jaroslav, kteří se svými třemi dětmi žijí v bruntálské západní lokalitě - v areálu bývalých kasáren. Jejich nejstarší syn má šestnáct roků a navštěvuje střední odborné učiliště, další syn bude mít na jaře tři roky a nejmladší batole má osm měsíců. Tak zvané dětské přídavky se jim vlivem reformy sníží asi o tři sta korun.

„Pro někoho je to maličkost, ale pro nás je to dost peněz. Už tak jsme museli počítat a obracet každou korunu dvakrát a teď to bude ještě horší,“ postěžoval si pan Jaroslav. „Jak si vůbec můžou dovolit brát peníze dětem. Dospělí lidé se nějak uskrovní, ale co děti? Všechno je drahé a na čem mámešetřit, na jídle? Vůbec se mi to nelíbí,“ rozzlobeně doplnila svého muže paní Miroslava, která je s dětmi na mateřské dovolené.

Tisícovka může rodinám citelně chybět

„Mám takový dojem, že berou kde se dá a hlavně těm nejpotřebnějším. Vzali i ten příplatek pro děti do školy, to pastelkovné, jak se tomu říkalo. Nás se to zatím netýká, ale ta tisícovka může v některých rodinách citelně chybět. Ať nám někdo poradí, co máme dělat. Reforma, která chudým bere a bohatým dává, je naprosto k ničemu, mělo by to být přece naopak. Tím, co dělá, mě ta vláda přesvědčila, že je opravdu jenom pro bohaté,“ upřesnil pan Jaroslav.

Jaroslava a Miroslav jsou také přesvědčeni o tom, že lidé nejsou o probíhajících změnách dostatečně informovaní a že některé informace jsou zavádějící. „Vemte si třeba ty řeči o tom, že si matky můžou vybrat délku mateřské dovolené. To by sice mohly, pokud by dosáhly platu asi šestnáct tisíc měsíčně. No a kdo z nás tady má takový plat? Takže pro většinu obyčejných lidí je to možnost jenom na papíře,“ dodala paní Jaroslava.

Šance na přivýdělek při mateřské je mizivá

Dopadů probíhající reformy se obává také paní Kateřina, která bydlí s manželem a dvěma dcerami, osmiletou a čtyřměsíční, na vesnici v rodinném domku svých rodičů. „Je to pro nás určitě horší. Já jsem na mateřské dovolené a předběžně jsem si vypočítala, že budu mít o několik tisíc míň. Bude to pro nás opravdu náročné, nezbude nám nic jiného, než si utáhnout opasky, a to nás vlastně ještě podporují rodiče, protože bydlíme u nich, řekla paní Kateřina.

Některá nová opatření by měla situaci potřebným ulehčit. Patří k nim například možnost přivydělat si na mateřské dovolené libovolnou částku bez toho, že by se snižoval příspěvek. „To je sice pravda a už jsem přemýšlela, kde a jak si přivydělat. Já jsem učitelka, ale vzala bych pochopitelně i jinou práci. Při takové nezaměstnanosti, kterou tady máme, je ale šance na nějakou práci při mateřské dovolené zanedbatelná. Pro nás je celá reforma určitě špatná,“ uvedla Kateřina.