VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlaté Hory získaly Poštovní štolu, chtějí ji zpřístupnit

Zlaté Hory - Hornictví ve Zlatých Horách dnes už sice patří minulosti, ale v podzemí zůstaly pozoruhodné památky na tuto éru. K těm nejcennějším patří Poštovní štola z 16. století, která se možná už brzy stane turistickou atrakcí.

1.12.2012 1
SDÍLEJ:

Poštovní štola i další zlatohorské dobývky jsou povlečeny alofánem, který jim dává pozoruhodný modrý nádech a vytváří magickou atmosféru.Foto: Petr Hruban

Zastupitelé Zlatých Hor rozhodli, že město do svého vlastnictví převezme Poštovní štolu i s přilehlými pozemky. Za tři sta tisíc korun je získá od státního podniku Diamo. „Do konce týdne podepíšu smlouvu," řekl starosta Zlatých Hor Milan Rác.

Zlaté Hory se inspirovaly na polské straně hranic, ve Zlotem Stoku nedaleko Bílé Vody u Javorníka. Podzemní turistickou trasu starými dobývkami zde mohou lidé procházet od roku 1996, a také podle agentury CzechTourism patří hornické památky mezi velká turistická lákadla. Možnost sestoupit do důlních chodeb je velkým zážitkem a například Hornické muzeum v Příbrami navštíví ročně přes 120 tisíc turistů.

Poštovní štola z 16. století určitě má co nabídnout, protože patří k nejzachovalejším důlním dílům na Zlatohorsku. „V Poštovní štole se nachází dřevěné potrubí, pozůstatky důlního čerpadla i korýtka na svádění důlní vody," vyjmenoval pozůstatky dávné hornické činnosti Jan Kotris, vedoucí střediska RD Jeseník. To spadá pod odštěpný závod Geam státního podniku Diamo a Poštovní štolu v současnosti spravuje.

Pozoruhodnou raritou je sklad dřeva, které zde leží už několik staletí. Horníkům sloužilo pro takzvané sázení ohně, které se běžně užívalo před vynálezem dynamitu. Horníci v podzemí zapálili oheň, který rozžhavil stěny štoly. Když horninu rychle zchladili vodou, skála následkem pnutí rozpraskala a dala se lépe odlamovat.

V současnosti hledá město dotaci, která by přinesla peníze nutné na zpřístupnění štoly. Radnice předpokládá, že práce rozdělí do několika etap. Ráda by s nimi začala už v příštím roce. Lidé by mohli do podzemí vstoupit do několika let.

A jak vypadá vodní čerpadlo, potrubí a dřevo, které byly po staletí ponechány v Poštovní štole svému osudu? Dřevěné potrubí i stěny komína, kde se nalézá, jsou povlečeny alofánem, který jim dává pozoruhodně bílý, až světle modrý nádech a vytváří pozoruhodnou atmosféru.

Alofán je jílový minerál, který vytváří povlaky a kůry v opuštěných ložiscích měděné rudy. Právě podzemí Zlatých Hor je nejznámější učebnicový příklad českých alofánů a pomalu zde vzniká další vrstvička i v současné době.

Těžní zařízení dochované v Poštovní štole bylo funkční v 18. století, protože je vyobrazeno na mapě z roku 1769. Většina původních chodeb Poštovní štoly sice byla přeražena a rozšířena při průzkumu ložiska před padesáti lety, ale zbytky původní středověké štoly zůstaly ve stropě nové chodby. Původně byla Poštovní štola ražena pro těžbu zlata, později zde byla získávána i měď a důlní voda pro výrobu vitriolu. V osmnáctém století se zde těžilo i stříbro a olovo.

.

Zlatohorské podzemí ukrývá desítky kilometrů chodeb. Zatím do něj můžeme nahlédnout jen prostřednictvím knihy Petra Hrubana, jež vyšla před rokem.

Poštovní štola je uzavřena a nepřístupná od první poloviny devadesátých let. Je štěstí, že na rozdíl od jiných důlních děl na Zlatohorsku nebyla zlikvidována. Báňšťí historici a speleologové od začátku totiž uvažovali, že by jednou mohla být přístupná turistům. Od ostatních důlních děl se lišila tím, že se v ní v moderní historii prakticky netěžilo.

„Starostovi Zlatých Hor jsme sdělili, že převod na město je možný na základě jejich záměru. Město Zlaté Hory jsme ale upozornili, že opuštěné důlní dílo může zpřístupnit pouze organizace, která má povolenou hornickou činnost," uvedl Pavel Koscielniak, který je ředitelem společnosti Geam Dolní Rožínka, odštěpného závodu firmy Diamo.

Přípravy na zpřístupnění Poštovní štoly jsou tedy na úplném počátku a nikdo zatím nedovede říci, kdy by mohli do zlatohorského podzemí vkročit první návštěvníci. Existuje zatím jen předběžná studie, ale zpřístupnění musí ještě předejít podrobný důlní průzkum a bezpečnostní úpravy štoly. To představuje náklady v řádu několika milionů korun.

Zlaté Hory na slavnou hornickou minulost turisty lákají už v současnosti. V místním muzeu se nachází stálá expozice věnovaná hornictví a model štoly. Při cestě ze Zlatých Hor do Ondřejovic leží Hornický skanzen s replikou středověkých hornických mlýnů na drcení zlaté rudy. Před rokem se zde konalo mistrovství světa v rýžování zlata a letos atrakce získala třetí místo v anketě Sedm divů Olomouckého kraje.

Fidel Kuba, Petr Krňávek

Autor: František Kuba

1.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

83

Komentář šéfredaktora Deníku: Kdo zastaví ANO?

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Krnov si zápas zbytečně zdramatizoval, ale nakonec vyhrál

Po středeční nešťastné porážce v Bohumíně se chtěli Krnovští hokejisté rehabilitovat v sobotu v domácím duelu s Rožnovem. To se jim povedlo, vyhráli 5:3, ale jasně vyvíjející utkání si sami zdramatizovali.

V souboji nováčků se radoval Rýmařov

Potřebovali konečně zabrat, a to se jim podařilo. Fotbalisté Rýmařova v souboji nováčků MSFL porazili na domácím trávníku Hodonín 3:2. V sestavě hostů nechyběl bývalý ligový špílmachr Tomáš Polách.

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

/ROZHOVOR/ „Nemám ambici být ministrem. Ale v politice nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval v povolebním rozhovoru pro Deník hejtman a nově i poslanec Ivo Vondrák (ANO).

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení