Ministr Pavel Drobil zastává stejný názor, jako jeho předchůdci. Vedení společnosti Altenberg je jeho rozhodnutím zklamáno. „Záměr společnosti Altenberg není v souladu se surovinovou politikou Česka. Ložiska jsou prozkoumaná a tudíž není nutné je znovu mapovat. Dále je ministr Pavel Drobil toho názoru, že zlaté rudy by se měly uchovat pro příští generace,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.

Podotkla, že ministerstvo už šest let zastává stejný názor a ministr Drobil nehodlá měnit rozhodnutí svých předchůdců. Nesouhlas šokoval šéfa společnosti Altenberg Petra Brejlu. „Nečekal jsem to. Přiznávám, byl jsem v šoku. I odborná veřejnost očekávala, že ministerstvo rozhodne v náš prospěch. Doufal jsem, že se k problematice bude přistupovat věcně,“ uvedl Brejla.

Altenberg tedy posílá své plány na těžbu ve Zlatých Horách k ledu. „Jedinou možností, jak zvrátit rozhodnutí ministerstva, by bylo obrátit se opět na soud. K ničemu by to však nevedlo. Už jednou nám dal Nejvyšší správní soud za pravdu a stejně to nepomohlo. To máme zase další tři roky čekat? Žalobu na verdikt ministerstva už znovu podávat nebudeme,“ dodal Brejla. Jediným řešením patové situace by podle něj byla změna surovinové politiky státu.

Společnost Altenberg upozorňuje, že ložisko formálně neexistuje. Doly nejsou zakresleny v geologických mapách České republiky, přestože se ve Zlatých Horách ještě v devadesátých letech rudy a tedy i zlato těžily. Dodnes lze najít vchody do štol.

Proto je nutný průzkum, který má nejdříve ložisko „objevit“ a prokázat jeho vydatnost a perspektivitu. Brejla přitom upozorňuje na možné nebezpečí. „Protože ložisko formálně neexistuje, není tedy v majetku státu, může sem kdokoli přijít, pozemky využít jiným způsobem a znemožnit tak jejich budoucí využití,“ varoval Brejla.

Rozhodnutí ministerstva se příliš nelíbí na radnici ve Zlatých Horách. „Pokud vím, tak průzkum má ještě k těžbě daleko,“ nechápal zamítavé stanovisko ministerstva starosta Zlatých Hor Milan Rác. Město kroky Altenbergu podporovalo už kvůli možnosti vytvoření nových pracovních míst.

Pohraniční oblast se stále potýká s nezaměstnaností kolem patnácti procent. „Před šesti lety se hovořilo o tom, že by díky průzkumu vznikla stovka nových pracovních míst s výhledem na dobu pěti let. Z toho důvodu v roce 2004 přijalo zastupitelstvo usnesení, že podporujeme záměr společnosti Altenberg,“ dodal Rác.

(dk)