Odměnou za jejich výkon jim bude dobrý pocit, diplom a hrdý titul Elitní jesenický vrchař (EJV, za dvacet kopců) nebo Králů Jesenických kopců (KJK, za 25 krpálů). A samozřejmě čestné místo v oficiální galerii vrchařů.

Krnovští cyklisté vymysleli cvičnou tréninkovou verzi této náročné soutěže a nazvali ji Vrchařská Koruna Krnovska. Také v této soutěži, která odstartovala 1. března a potrvá do konce listopadu, není důležité být první, ale zúčastnit se, na každém z vrcholů se vyfotit a fotografii zaslat na e-mail cyklostranky50@gmail.com.

„Vrcholy jsou zvoleny tak, aby na ně člověk dojel na crossovém či MTB kole anebo také vyšel pěšky. V každém případě, kdo zdolá všech dvacet vrcholů, bude se pyšnit titulem Elitní krnovský vrchař," uvedl spoluautor projektu Petr Mikeska s tím, že kromě titulu vrchaře získají účastníci diplom a především plno zajímavých zážitků.

Dvacet vrchů Krnovska

>> Čáková – 571 m n. m.
>> Ježník – 552 m n. m. (u Krnova)
>> Barania Kopa – 411 m n. m. (v Polsku u Krnova)
>> Široká Niva – 601 m n. m.

>> Nad Benešovskou silnicí – 619 m n. m. (Křižovatka cyklotras 503 a 6160 na Slezskou Hartu)
>> Hraniční vrch – 541 m n. m. (rozhledna Dvě věže Město Albrechtice)
>> Dětřichovice – 666 m n. m. (pod Kostelním vrchem u Andělské Hory)
>> Vlčí hora – 584 m n. m.

>> Svatý Roch – 439 m n. m. (u Jindřichova)
>> Pramen Osoblahy – 770 m n. m.
>> Petrovy Boudy – 707 m n. m. (u Petrovic)
>> Zátor – 490 m n. m.

>> Česká Ves – 683 m n. m.
>> Skalka – 775 m.n.m (Rozhledna nad Holčovicemi)
>> Větrná – 659 m n. m. (u Karlovic)
>> Lesní Školky-Kamenné Boudy – 680 m n. m. (křižovatka lesních cest u kopce Polomy (725 m n. m.)

>> Lesní Domky – 567 m n. m. (u Sosnové)
>> Havranov-studánka – 597 m n. m. (u Milotic nad Opavou)
>> Strážiště – 395 m n. m. (Rozhledna Hanse Kudlicha, Úvalno)
>> Cvilín – 435 m n. m. (ramenná rozhledna a poutní místo u Krnova)

Vrchařská Koruna Jesenicka připravila vlastní dresy

Milovníci Jeseníků a oblasti Králického Sněžníku v roce 2014 poprvé uspořádali soutěž Vrchařská Koruna Jesenicka. Je určena lidem, kteří rádi dobývají kopce pěšky nebo na kolech a svůj výstup vždy zakončí fotografováním.

Takzvaní vrchaři v této soutěži mají před sebou výzvu: zdolat minimálně 20 vrcholů a získat titul Elitní jesenický vrchař. Borce, kteří dokážou zdolat všechny vytýčené kopce, jichž je 25, čeká triumfální titul Král jesenické koruny.

Protože se jeseničtí vrchaři na svých cestách budou potkávat, mohou si pořídit speciální výbavu, aby se podle dresů navzájem poznali. „Bylo by dobré se nepřehlédnout, zastavit se a sdělit si své poznatky či dojmy, případně navázat osobní přátelství," představili organizátoři speciální cyklistickou sadu s logem VKJ.

Vrchařská Koruna Jesenicka není ojedinělý projekt, ale patří do velké rodiny Vrchařských Korun cyklistů. Na svých webech zveřejňují mapy i popisy kopců včetně doporučení, který druh kola je na daný vrch vhodný.

Vrcholy Vrchařská koruny Jesenicka

Praděd od areálu v Přemyslově

>> Praděd – 1492 m n. m. (Co ještě dodat? Prostě Praděd.)
>> Nad Vysokým Vodopádem – 1123 m n. m. (nejvyšší vodopád Jeseníků leží na Studeném potoce asi 3 km od Pradědu)
>> Lázně Jeseník – kaple Vincenze Priessnitze 650 m n. m. (novogotická hrobka zakladatele lázní z roku 1853)
>> Červenohorské sedlo – 1013 m n. m. (známá křižovatka turistických cest)
>> Stezka v oblacích-Slaměnka – 1116 m n. m. (U Dolní Moravy poblíž chaty Slaměnka, nedaleko horní stanice lanovky Sněžník.)

>> Skřítek – 867 m n. m. (Skřítek je 2,5 km široké sedlo na rozhraní Hrubého Jeseníku a Hraběšické hornatiny, 10 km od Rýmařova. Značnou část plochy sedla zaujímá přírodní rezervace Rašeliniště Skřítek.)
>> Kristovo Loučení – 1051 m n. m. (Bod Kristovo Loučení je mezi Rejvízem a Vrbnem pod Pradědem, je jedním z mnoha vrcholů pásma Orlíka.)
>> Orlí Hnízdo-Návrší – 899 m n. m. (Horská chata Návrší se nachází na svahu Mokrého hřbetu, který je součástí masivu Králického Sněžníku, takzvaného Podbělského hřbetu. Přístup je od Stříbrnic nebo od Nové Seninky.)
>> Palaš – Paprsek – 1020 m n. m. (Oblíbená turistická chata Paprsek se sice již nachází v Rychlebských horách, nicméně svou historií i turisticky patří do okruhu jesenických horských chat. Leží na červeně značené hřebenovce od Králického Sněžníku podél česko-polské hranice.)
>> Nová Ves – rozhledna 841 m n. m. (Nová Ves u Rýmařova získala před dvěma lety novou dominantu, rozhlednu 31,5 metru vysokou.)

Dlouhé Stráně.

>> Tři Kameny – 905 m n. m. (Tři Kameny jsou mohutné rulové útvary, tyčící se 30 metrů nad terénem. Doporučená trasa vede od Velkých Losin.)
>> Dlouhé Stráně – 1353 m n. m. (Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se v roce 2005 zařadila mezi sedm divů České republiky.)
>> Zámecký vrch – 700 m n. m. (Na vrch u Zlatých Hor byla v roce 2006 postavena první čtyřsedačková lanovka v Jeseníkách.)
>> Lesní bar – 755 m n. m. (Lesní bar nad obcí Horní Lipová turistům nabízí širokou škálu nápojů, které chladí pramenitá voda. Funguje 24 hodin denně. Je zde pokladnička a žádný personál, takže záleží jen na poctivosti návštěvníků lesního baru, jestli zaplatí.)
>> Smrk Kopřivná – 742 m n. m. (Smrk najdete nad Hanušovicemi a dominuje mu vysílač.)

>> Rolandův kámen – 910 m n. m. (Rolandův kámen je vysoký skalní útvar u Karlovy Studánky. Jde o 50 metrů vysokou rulovou skálu, na jejímž vrcholku byl postaven dřevěný kříž. Na vrcholové plošině Rolandova kamene je vyhlídka.)
>> Kladské sedlo – 815 m n. m. (Kladské sedlo, polsky Przełęcz Płoszczyna, je horské sedlo oddělující Králický Sněžník a Rychlebské hory. Leží u vsi Kunčice na hranici mezi Českou a Polskou republikou.)
>> Svatá Trojice – 860 m n. m. (Kamenná barokní kaple na svahu Jeřábu. Byla postavena jako poděkování obyvatel Králík za záchranu před Prusy za Slezských válek.)
>> Čertova hora – 825 m n. m. (místo známé také pod názvem U Rozhledny. V okolí najdete SKI areály Čerťák a Avalanche.)
>> Křížový vrch – 670 m n. m. (Nachází se ve Zlatohorské vrchovině nad městem Jeseník. Místní mu říkají Křižák. Nahoru už nevede křížová cesta a dolů už nevede sáňkařská dráha, ale jen asfaltová silnice pro automobily a dvě turisticky značené cesty.)

Na chatě Jiřího na Šeráku bylo v sobotu živo.

>> Šerák – 1351 m n. m. (Šerák je významný horský vrchol v Hrubém Jeseníku. Vede sem lanová dráha z Ramzovského sedla, na vrcholu je chata Jiřího. Šerák je součástí Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník.)
>> Zlatý Chlum – 875 m n. m. (Dominantou města Jeseníku je Zlatý Chlum s kamennou, 26 m vysokou rozhlednou.)
>> Biskupská Kupa – 890 m n. m. (Kamenná, 18 m vysoká rozhledna, nejstarší v Jeseníkách, postavená v roce 1898 německým turistickým spolkem na počest padesáti let panování císaře Františka Josefa l.)
>> Smrk – 1126 m n. m. (Smrk je nejvyšší hora Rychlebských hor a nachází se 5 km od Ramzovského sedla. Jak název napovídá, vrchol je zalesněný smrkem. Nachází se zde vrchoviště Malení s rašelinnou vegetací, které je chráněné jako přírodní památka.)
>> Val – 788 m n. m. (U obce Dolní Hedeč se tyčí vyhlídková věž sloužící i potřebám radiokomunikací. V roce 2002 ji zde postavila společnost Český Mobil. Město Králíky si dalo podmínku, aby součástí kovové konstrukce byla veřejně přístupná rozhledna.)