První ustavující zasedání nově zvolených zastupitelů trvalo pouhých několik minut. Ze sedmičlenného zastupitelstva odstoupili dva členové zvolení za komunisty a jedna členka zvolená za sdružení Za prosperitu obce. Stejně postupovali i jejich náhradníci a ze sedmi zastupitelů tak zůstali jenom čtyři. Zákon ale stanoví, že zastupitelů musí být nejméně pět.

„Je to šílený blázinec, stalo se opět to, co se stát nemělo a z čeho jsem měl největší obavy,“ řekl Jaroslav Kovář ze Svazu nezávislých kandidátů, který před volbami jako pověřený zastupitel obec udržoval v chodu.

Vesnice i po posledních volbách zůstává rozdělena na dva přibližně stejně početné, znesvářené tábory. To ke klidu obyvatel, a hlavně podnikatelů rozhodně nepřispívá. „Nedokážu odhadnout, kam to celé povede. Už teď se lidé přestávají zdravit a rozhádané jsou dokonce i některé rodiny. Pro obec je to katastrofa, její rozvoj se v podstatě zastavil,“ sdělil Jaroslav Kovář.

Otázkou zůstává, jak patovou situaci vyřešit. Zákon totiž na neustálé opakování voleb zatím nepamatuje. „Nám by pomohlo situaci vyřešit zvýšení počtu zastupitelů ze sedmi na devět. Obrátili jsme se s žádostí na ministerstvo, to ji ale zamítlo. Uvažujeme o to, že svůj požadavek zkusíme prosadit soudní cestou, ale zatím není nic jisté,“ uvedl Kovář.

Ministerstvo vnitra chystá určité změny v zákoně o volbách. Horním Životicím by pak hrozilo například nasazení státního správce do obce, zaplacení nákladů voleb z obecního rozpočtu nebo dokonce sloučení s Horním Benešovem. Zatím se ale zdá pravděpodobné, že obec čekají od loňského podzimu už čtvrté volby.