Velké problémy způsobilo nepříznivé počasí o středeční noci a včera na území našeho regionu. Varování meteorologů se tentokrát naplnilo. Perné chvilky zažívali mimo obyvatele měst a obcí také profesionální a dobrovolné hasičské jednotky. Problém se týkal celého Moravskoslezského kraje. „Nejvíce výjezdů zaznamenali hasiči na Bruntálsku - celkem šestnáct, na Opavsku deset, minimum výjezdů bylo ve zbývajících částech kraje včetně Ostravy,“ shrnul středeční noc mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Převážná část úsilí záchranářů se týkala likvidace padlých kmenů stromů. „Také během čtvrtka předpokládáme spíše výjezdy kvůli silnému větru než kvůli vytrvalému dešti,“ konstatoval Petr Kůdela. Na Krnovsku však měli dopoledne hasiči rovněž hlášenu vodu, kterou museli odčerpat. Konkrétně se jednalo o zásah v obci Rusín, lokalitě Matějovice. Už ve středu večer museli odstraňovat překážky ve Vrbně pod Pradědem.

Záchranáři se vydávali i na Rýmařovsko do Jamartic i Dolní Moravice. Blikající vozy se objevily rovněž v Horním Benešově, Čakové i Andělské Hoře, Pusté Rudné.

Ráno řádil uragán v lokalitě Světlé Hory, místní části Podlesí. Na Krnovsku vyjížděli včera dopoledne hasiči v souvislosti s deštěm k několika zásahům. Například zanesený okap ve škole na Smetanově okruhu způsobil, že si dešťová voda našla cestu do budovy a vyplavila tělocvičnu i byt školníka. Hasiči pomocí vysokozdvižné plošiny v hustém dešti vybírali z okapu loňské listí.

Své o povodních před lety vědí i místní z Nových Heřminov. Obavy z možné katastrofy i nadále v lidech přetrvávají. „Strach tu má v podstatě každý. Hlavně starší lidé, ti si už zažili s vodou své,“ smutně vyprávěl obyvatel obce Jiří Matuška a dodal: „Někteří dokonce ukrývají na půdách různé náhradní potřeby. Nenechávají nic náhodě. Jsou stále připraveni.“

Vítr vyvracel i stromy, povalil například vzrostlý kaštan na Komenského ulici v areálu Obchodní akademie a Střední zemědělské školy Bruntál. S větvemi si za pomoci žebříků a motorové pily poradili Hasiči města Bruntál v čele s velitelem jednotky Miroslavem Sedláčkem.

Aktuálně policie informuje, že v současné chvíli jsou zatím všechny komunikace v okrese průjezdné, ovšem některé se zvýšenou opatrností. Ke škodám na zdraví osob zatím nedošlo.

Moravskoslezští hasiči kvůli hrozbě záplav evakuovali 200 lidí

Přibližně dvě stovky lidí převážně z bruntálských obcí evakuovali v noci na dnešek moravskoslezští hasiči. Zvedající hladiny řek nejvíce ohrožovaly obyvatele Dívčího Hradu a v Krnově pak Chomýžské ulice.

V kraji podle informací vodohospodářů z Povodí Odry platil v 07:00 na sedmi místech třetí nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Druhý pak na pěti a na 13 vyhlásili nejnižší stupeň, bdělost. O pomoc byla požádána i armáda s těžkou technikou. Vojáci ze záchranného praporu v Hlučíně na Opavsku do postižených oblastí dopravují pytle s pískem. Vzhledem k zaplaveným úsekům komunikací na Bruntálsku byl pro nákladní dopravu uzavřen hraniční přechod v Bartultovicích.

"V obci Dívčí Hrad jsme během noci evakuovali 15 lidí. Stejný počet pak v Chomýžské ulice v Krnově. Postupovali jsme na základě varování ČHMÚ a správce toků na území kraje," řekl ČTK Petr Faster z odboru operačního řízení moravskoslezských hasičů. Evakuace osob byla nutná ještě v obcích Linhartovy, Osoblaha, Bohušov, Jindřichov ve Slezsku. "Tam, ale i na několika dalších místech bylo celkem za pomoci hasičů do bezpečí dopraveno dalších 138 ohrožených obyvatel," řekl.

Povodňovou komisi už svolalo vedení radnice ve Vrbně pod Pradědem a v Krnově. Hasiči čerpali vodu ze zatopených domů, kontrolovali stav na řekách, odstraňovali vyvrácené stromy a pomáhali čistit koryta řek od naplavenin. V období od středy do tohoto okamžiku hasiči v Moravskoslezském kraji zasahovali u více než stovky událostí v důsledku deště a větru.

Nadále trvají zvýšené povodňové stavy na Bruntálsku, Opavsku, Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Stav ohrožení nyní platí v Osoblaze, Novém Jičíně a Krnově, který ohrožují hned dvě řeky Opava a Opavice. Stejná situace je i ve Vřesině u Ostravy, Petrovicích u Karviné a v Hradišti. Druhé stupně platí na dalších pěti místech.