Otužilí turisté, kteří si nedokážou odepřít spaní ve volné přírodě ani v zimě, si opět dali sraz v areálu na Strážišti v Úvalně. Letos příznivci zimního táboření mohli zapomenout na mrazivé extrémy a lovení teplotních rekordů co nejníže pod nulou. Tři odvážlivci si dokonce ustlali přímo mezi pětadvaceti stany a vyspali se jen tak pod širákem.

Do Úvalna dorazili také krnovští turisté, kteří mají mezi otužilými táborníky řadu přátel. Pozvali je na výlet za krásami přírody na Krnovsku, které byly navzdory datu spíš jarní než zimní. Překvapivě většina zimních táborníků už nejsou žádní mladíci, kteří se nemusí ohlížet na své železné zdraví. Převažují spíše dříve narození veteráni.

Teplo je nuda

Vzhledem k teplému počasí, kdy se noční teploty pohybují kolem nuly, letos zimní stanování nebyla žádná zvláštní výzva. Zimní táborníci jsou běžně zvyklí na mnohem extrémnější mrazy.

„Například při prvním i druhém stanování v Úvalně jsme měli 14 pod nulou. Zimní táboření je náročný, drahý a občas i trochu dobrodružný koníček, ale má své půvaby. Už jsme zažili vichřice, při kterých se kolem našeho tábořiště polámaly stromy, i sněhovou kalamitu, při které se nám pod tíhou sněhu zbortily stany.

Přesto s námi jezdí v zimě tábořit také ženy a veteráni, kteří už dávno mají na krku sedmdesátku," představil fenomén zimního táboření Miroslav Kment z Krnova, který při akci v Polsku dokázal přenocovat venku při 27 stupních pod nulou.

Výlety do okolí

Otužilí turisté si kromě nocování ve stanech v Úvalně dopřáli klidný odpočinkový den. „Zašli jsme na rozhlednu a pak se táborníci podle svých představ rozešli na procházky po okolí. Večer jsme si udělali takovou kamarádskou tombolu, poseděli jsme u kytary a užívali si pohodu," popisoval program už jedenáctého setkání Miroslav „Rybíz" Kment. Ten sám má už za sebou tři stovky noclehů v zimní přírodě.

V nedaleké hospůdce Na Strážišti pak proběhlo i závěrečné vyhodnocení letošního setkání zimních táborníků a rozloučení s účastníky, kteří už spěchali domů.

„Jsme spokojeni i v takovémto počasí, ale nejlepší je pro nás minus sedmnáct a hromada sněhu. Důležité samozřejmě je, že se všem v Úvalně líbilo a příští rok se tu zase sejdem," uzavřel Miroslav Kment.

Jan Pirkl