Ve skiareálech, které v minulých letech v době Vánoc, Silvestra a se začátkem nového roku praskaly ve švech, ubylo lyžařů. Návštěvníci si ale nestěžují. Když už váží cestu do hor, většinou nečekají ve frontách a dobře si zalyžují.

„U nás se lyžuje normálně, zasněžujeme, umělý sníh promícháváme s přírodním,“ řekl Milan Přikryl ze Skiareálu Kazmarka v Karlově pod Pradědem. V týdnu lyžují ve středisku od 9 do 16 hodin, večerní lyžovačka je možná v pátky a soboty od 18 do 21 hodin. „Lidí bylo o víkendu málo, ale kdo přijel, parádně si zalyžoval, svah máme dobře připraven,“ doplnil Milan Přikryl.

Část rekreantů nepřijela, protože měli obavy z teplého počasí, a také na mnohé dolehla krize, nebo se vzpamatovávají z finančních vydání na vánoční dárky. „Věříme, že se k nám po lednové výplatě návštěvníci vrátí. Tak to bývá každý rok,“ uvažoval Přikryl.

V okolí Pradědu se zatímnelyžuje

Zatím se vůbec nelyžuje v nejvyšším lyžařském středisku v republice, v okolí Pradědu. Zasněžování tam totiž není oproti například Krkonoším nebo Šumavě povoleno. Na Malém a Velkém Václaváku leží okolo padesáti centimetrů sněhu, v okolí ještě o deset čísel víc, ale podle platné legislativy je to stále málo.

„Přitom jsou zde pro zimní sporty ideální podmínky. Nastavené parametry ale zamezují provoz tohoto vyhlášeného cílu turistů,“ smutně prohlásil provozovatel vleků na Ovčárně nedaleko Pradědu Josef Figura. Kvůli nemožnosti lyžovat pod televizním vysílačem na Pradědu polovina klientů odřekla Figurovi plánované vánoční pobyty, jiní přijeli a jen na situaci nadávali.

Máme jen technický sníh

Většina z nich sjížděla z vrcholků Jeseníků za sportem a zábavou do Karlova. Na malou návštěvnost si stěžují také v dalších střediscích. „Lyžařů je poměrně méně než loni, i když sněhu máme dost. Snad se to zlepší, až začnou lyžařské kurzy,“ prohlásil František Kaštyl z Petříkova.

„Zasněžujeme, vše je připravené, jen aby lyžaři přijeli. Zatím máme střední návštěvnost,“ řekl Stanislav Keppert z areálu Příčná.
„Počasí není jak v předešlých letech. Máme jen technický sníh. Na tu bídu, která je, máme dobré podmínky, jedou dva ze tří vleků, ale chybí lyžaři,“ uvedl Tomáš Kareš ze střediska Kareš v Koutech nad Desnou.

Ladovská zima nám přilákala lyžaře

Jedním z mála, kdo si nestěžuje, je majitel střediska Proskil v Branné Rostislav Procházka. „Je nádherná ladovská zima. Lidi evidentně nabudilo ideální počasí, a tak máme dost lyžařů, dokonce jsou i fronty, a to i při nočním lyžování. Počasí nám přeje, ani zasněžovat nemusíme,“ prohlásil Procházka.

Nižší návštěvnost středisek nevadí ani záchranářům. „Střediska jedou na padesát procent, takže nemáme tolik práce. Denně ošetříme v průměru pět zranění. Bohužel, běžkaři si zatím na horách příliš neužijí. Jezdit se dá jen kolem Ovčárny a Švýcárny,“ uvedl velitel Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Danuše Krčová, Karel Janeček