Dlouho slibovaná změna bodového systému je tady. Poslanci by totiž už dnes měli v závěrečném čtení schválit novelu silničního zákona. Ta přinese největší změnu v bodovém systému od jeho zavedení v roce 2006.

Velké debaty se při dnešním hlasování svedou kolem možné tolerance alkoholu v krvi. Pro návrh jsou někteří politici, naopak dopravní experti a policisté nesouhlasí. Zatím je ve hře kompromisní varianta.

Za nízkou hladinu alkoholu (do 0,3 promile v krvi, což je přibližně jedno desetistupňové pivo) zřejmě nebude bodový trest, ale „jen“ pětitisícová pokuta. Naopak pokud vám policie naměří více jak 0,3 promile, místo dosavadních šesti bodů přijdete rovnou o sedm bodů. „Uvidíme, co sněmovna v pátek schválí, já osobně jsem proti jakékoliv toleranci,“ řekl včera Deníku poslanec Věcí veřejných Stanislav Huml.

V čem se poslanci shodují, jsou vyšší tresty pro řidiče, kteří zapomenou dát dítě na autosedačku nebo ho připásat. Místo dvou bodů dostanou dvojnásobek.

Stejně tak agresivní řidiči, kteří „myškují“ a nekontrolovatelně přejíždějí mezi jízdními pruhy, se musí připravit na to, že místo tří bodů jim bude hrozit pětibodový trest. Navíc pokud motorista dosáhne dvanácti trestných bodů (maxima), přijde nejenom na rok o řidičák, ale po skončení trestu bude muset absolvovat psychologické školení.

Shoda panuje také na zavedení zimních pneumatik. To by mělo být povinné od listopadu do března „při nepříznivém počasí“. Co naopak poslanci dnes nevyřeší, je úprava osoby takzvané blízké. Tento institut na jaře ošetří až samostatný zákon.

(jak)