„Pluhy a sypače byly v provozu celou noc z pátku na sobotu na Ramzové, Červenohorském sedle a Skřítku, ale také na Kopřivné, na Studené Loučce a na Štítecku,“ řekl dispečer šumperského střediska správy silnic Pavel Švestka. Sněhová nadílka zaskočila některé řidiče, se zimním obutím kol totiž zatím málokdo počítal.

Horská sedla nabízela i včera typickou zimní scenérii s hlubokými závějemi, v mlze nebylo vidět dál než na padesát metrů. Na Červenohorském sedle leží 30, v okolí Pradědu až 35 centimetrů mokrého sněhu. „Nedočkavé běžkaře bych ale před výpravou na hory varoval. Kameny ještě nejsou pořádně přikryté, takže hrozí nebezpečí úrazů. Navíc zem pod sněhem je ještě prohřátá a má se oteplit, takže sníh určitě dlouho nevydrží. Myslet na lyžování je předčasné,“ řekl člen Horské služby Jeseníky Ladislav Bedeč.

Podle meteorologů se má mírně oteplit od poloviny týdne. „V pondělí bude během dne oblačno až zataženo. Dešťové srážky se ve výšce nad šest set metrů nad mořem změní ve sněhové,“ informovala Eva Koblihová z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Nejvyšší dnešní teploty budou mezi 4 až 7 stupni Celsia, na horách se pak bude rtuť pohybovat mezi -1 až 3 stupňů. I v úterý bude zataženo s deštěm a na hřebenech hor se zpočátku dá ještě čekat sněžení. Teplota se bude pohybovat kolem jednoho až pěti stupni Celsia. „Ve středu bude oblačno až zataženo s občasným deštěm a teploty půjdou nahoru. Nejnižší teploty budou 3 až 7 stupňů, nejvyšší pak vystoupají na 8 až 12 stupňů Celsia,“ uvedla Koblihová.

Stovky rodin na Jesenicku byly o víkendu několik hodin bez proudu. Kvůli velkému množství napadaného těžkého sněhu museli energetici odstraňovat velké množství poruch na vysokém i nízkém napětí. Nejdéle zůstali bez elektrického proudu obyvatelé Dětřichova. „Výpadky většinou zavinily kmeny padlých stromů či uvolněné větve,“ uvedla mluvčí společnosti ČEZ pro severní Moravu a Slezsko Lucie Lutišanová.