Ve Vrbně pod Pradědem likvidovali po celý den sníh pracovníci technických služeb. „Situaci máme pod kontrolou,“ řekl Deníku ředitel vrbenských technických služeb Stanislav Kocourek.

Obyvatele města vyzval k trpělivosti, pokud by jejich chodníky nebo silnice neuklidili pracovníci technických služeb okamžitě. Všude být technické služby naráz nemohly. Už od čtyř hodin ranních byla v terénu veškerá technika k úklidu místních komunikací. „V ulicích máme dva sypače s pluhy, traktor s pluhem a sekačku plužící chodníky,“ prozradil ředitel Stanislav Kocourek s tím, že jsou připraveni i na další sněhové dny.

Potíže měly hlavně kamiony

Během pondělního dopoledne hlásili řidiči dopravním policistům pouze jednu dopravní nehodu. „Nehoda se udála na silnici u obce Leskovec nad Moravicí,“ prozradil zástupce vedoucího bruntálského dopravního inspektorátu Pavel Černý.

Šlo o havárii osobního vozu ve směru na Bílčice.
Sněhová situace se zhoršila okolo poledne. U kamenolomu v Bílčicích blokoval asi čtyři hodiny provoz kamion stojící na zasněžené vozovce. Průjezdný byl ve směru z Olomouce na Opavu pouze jeden jízdní pruh.

K hranicím nešlo projet

K další svízelné situaci na silnici došlo půl hodiny před polednem mezi obcí Třemešná a hraničním přechodem v Bartultovicích. Komunikaci zneprůjezdnily dva stojící kamiony na zhruba dvaceticentimetrové vrstvě souvislého sněhu. Podobně to kolem poledne vypadalo v obci Staré Heřminovy ve směru na Leskovec nad Moravicí. Nákladní vůz narazil do stromu, dopravu řídili policisté. Šofér zůstal nezraněn.

Dopravní problém způsobil ve stejný čas také kamion uvízlý na komunikaci v jednom jízdním pruhu u Vrbna pod Pradědem. Řidiči museli místo projíždět obezřetně a přitom dbát pokynů policistů.

Směrem na Opavu zapadly náklaďáky

Ještě větší problémy nebyly na silnicích okresu především díky pohotovosti bruntálských silničářů. Během dne neustále drobně sněžilo, plužit proto museli průběžně. K tomu foukal slabší vítr, teploty se držely mezi minus dvěma a minus pěti stupni Celsia. Silničáři jeli naplno, jak jsou zvyklí. „Veškerou techniku máme od noci venku, plužíme a solíme silnice prvních tříd se sněhovou kaší,“ uvedl dispečer zimní údržby Pavel Kupka.

Na silnicích druhých a třetích tříd ležela v pondělí vrstva uježděného sněhu, někde kvůli tomu byly zúžené silnice. „Neprůjezdný ale nemáme žádný úsek,“ sdělil dispečer Kupka. Chvílemi sice na některých místech vozidla uvízla, jako například zrána čtyři kamiony u Horních Životic, ale to jen proto, že se na úsek nedostal silničářský pluh se solí. „Na Opavu nám to už jezdí zhruba od deváté hodiny ranní,“ doplnil Kupka.