Děti, které navštěvují krnovskou základní školu na Smetanově okruhu, měly včera o zábavu postaráno. Sledovali přímo z oken tříd zásah hasičů na školním dvoře.
Sněhová kalamita v Krnově ukázala další nevýhody plochých střech. Jsou ohrožené nejen statickým zatížením, když se na nich nahromadí těžký sníh, ale také vodou, když sníh roztaje. Na krnovské základní škole se zřejmě vlivem vytápění budovy roztopil sníh na ploché střeše spojovacího krčku mezi budovami a voda zde vytvořila obrovskou kaluž.
Protože okapy a odtokové cesty byly uzavřené ledem, nahromaděná voda si našla cestu dovnitř budovy. Naštěstí vyplavila jen jeden kabinet, ale ředitel školy Petr Juřina nechtěl riskovat, že promáčené zdivo v kombinaci s těžkým sněhem na střeše způsobí narušení statiky.
Hasiči osekali rampouchy
„Než se situace vyřeší, evakuovali jsme preventivně děti ze dvou tříd pod střechou do tělocvičny. Byla to jen chvilka, vyučování nakonec proběhlo běžným způsobem v jiných třídách. Sníh nám ze střechy ochotně odhrnuli hasiči a zdá se, že žádné větší škody na budově nevznikly. Jsme ale zodpovědní za děti, takže ještě necháme pro jistotu prohlédnout statikem část školy, kde došlo k zatečení vody,“ popsal situaci Petr Juřina.
Když už byli hasiči na místě s těžkou technikou, využili vysokozdvižnou plošinu k tomu, aby osekali nebezpečné rampouchy z hromosvodů a shodili sněhové převisy ze střech tělocvičny.
Pod tíhou sněhu se hroutí a lámou stromy
Na Krnovsku už několik stromů spadlo, v drtivé většině jde o jehličnany. Bílé zimní stromy obalené sněhem a ledem sice vypadají romanticky, ale dlouhodobé zatížení může snadno způsobit také vývraty nebo polomy. Na Krnovsku už několik stromů spadlo, v drtivé většině jde o jehličnany. Vedle škody na budově školy na Dvořákově okruhu v Krnově se tak zima řádně poznamenává i porosty.
„V samotném Krnově zatím máme nahlášený pouze jeden velký vývrat, a to borovici ve vnitrobloku mezi Koncertní síní a kostelem minoritů. Také v lesích kolem Krnova už pár stromů nevydrželo pod náporem těžkého sněhu, máme tam zatím jen ojedinělé polomy a vývraty. Dosud šlo ve všech případech o jehličnaté stromy, hlavně o borovice,“ uvedl Dušan Martiník z krnovského odboru životního prostředí, který má na starosti zeleň. Lidé z domů kolem náměstí sice litují velkou vyvrácenou borovici, která od nepaměti krášlila jejich dvůr, ale sledují také okolní smrky a borovice, které se pod tíhou námrazy začaly nebezpečně naklánět.
Ještě větší starosti nám dělají rampouchy
„Je to hrozná škoda, byla to nádherná borovice. Hned kousek vedle je další, která nejspíš dlouho nevydrží, protože se už začala ohýbat a naklánět k zemi. Ještě větší starosti než stromy nám ale dělají nebezpečné rampouchy. Náš dům patří městu, tak čekáme, kdy s tím začnou něco dělat. My bydlíme v horním patře, tak se snažíme shazovat rampouchy, na které dosáhneme, smetákem. Když jdu z domu, nevím, jestli se dívat na námrazu pod nohama nebo na rampouchy, co nám visí nad hlavou,“ uvedla obyvatelka sousedního domu, která si přišla prohlédnout vyvrácenou borovici.