Mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák potvrdil, že neděle byl zřejmě posledním dnem, kdy příval sněhu přinesl komplikace. Teď už by se mělo jen oteplovat, možná až k deseti stupňům.

Děti a turisté se ztratili ve vánici

V Jeseníkách podle Horské služby napadlo v posledních dnech až 40 centimetrů nového sněhu. Ten postupně sesedá a tvoří zejména na závětrných svazích nestabilní desky a zvyšuje riziko lavin, které se mohou uvolnit už při malém dodatečném zatížení.

V sobotu 23. února navíc bylo na hřebenech Jeseníků vyhlášeno pátrání po dvou turistech a skupině malých dětí s doprovodem. Turisty ztracené ve vánici zachránilo to, že měli v mobilním telefonu navigaci a zavolali na krizové číslo Horské služby.

Záchranářům se ozval mladý muž s tím, že se on a jeho čtyřiadvacetiletá přítelkyně dostali do neprostupného terénu, zapadli do hlubokého sněhu a nevědí si rady, co dál. Zároveň ohlásil, že nedaleko nich zahlédl také bloudící skupinku dětí se dvěma dospělými.

„Ztratili se při hřebenovém přechodu mezi vleky cestou na Petrovy kameny. Naštěstí měl mladík v mobilu navigaci, takže jsme podle udaných souřadnic rychle zjistili, že se nacházejí ve Sviním žlebu," popsal situaci zasahující člen Horské služby Jeseníky Jaroslav Tejnský.

V hlubokém sněhu čekali na záchranu

Dodal, že podle souřadnic se lidé nacházeli v problematickém místě. Vzhledem k velkému množství sněhu pro ně nebylo možné zajet terénními vozy. Záchranář Horské služby proto ze hřebenu vyšlapal cestu k páru mladých lidí, ke kterým se mezitím připojily i zbloudilé děti ve věku šest až devět let a jejich doprovod.

Celou skupinu pak záchranář doprovodil stezkou ze žlebu a zorganizoval jejich převoz z místa. Protože napadlo velké množství sněhu, požádal o pomoc místního majitele vleku Josefa Figuru, který pro děti i dospělé poslal vlastní rolbu.

Rolba zapůjčená vlekařem nadvakrát převezla všechny ztracené děti a turisty do bezpečí a do tepla. „Musím důrazně varovat všechny lyžaře a turisty, aby za současných podmínek nepodceňovali pohyb ve volném terénu. Především v této lokalitě se při cestě mezi vleky lidé často ztrácejí. Vzhledem k silnému větru, množství sněhu a mlhám by se raději nikdo neměl v Jeseníkách vydávat mimo značené cesty," upozornil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

V Jeseníkách platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Jde o zrádnou situaci, protože tento stupeň podceňují vyznavači lyžování ve volném terénu, kteří se vydávají do nepřístupných míst. Laviny při třetím stupni hrozí hlavně v oblasti mimo turisticky značené trasy jako je lokalita Velkého Kotle, Červené hory a Kralického Sněžníku.

Silničáři sněhovou kalamitu zvládli

Navzdory intenzivnímu sněžení se o víkendu dařilo zaváté silnice v okrese Bruntál zprůjezdnit poměrně rychle. Řidiči si všímali rozdílů v údržbě, například že na silnici z Krnova do Úvalna v sobotu jeli po asfaltu, ale za Úvalnem na Opavu už pokračovali po uježděném sněhu.

Vzhledem k opravdu bohaté sněhové nadílce bývá hlavně ve větších městech problém najít místo, kde nebude odhrnutý sníh ničemu vadit. Krnovskému zastupitelstvu přišel sdělit své zkušenosti se zimní údržbou Vojtěch Rozehnal z Krnova Kostelce. „Když v uplynulém týdnu přišla sněhová kalamita, všechny cesty v Krnově byly perfektně očištěné a sjízdné, takže bych chtěl poděkovat Technickým službám, že nasadily také malé multikáry s radlicemi, aby zprůchodnily nejen hlavní tahy, ale také úzké přilehlé ulice," v úvodu pochválil dobře zvládnutou údržbu Vojtěch Rozehnal, který ale z jízdy zasněženými krnovskými ulicemi přinesl i dramatické zážitky.

„Když jsme museli na ošetření do nemocnice, hned před námi Dolní ulicí projela multikára, takže se jelo dobře. Za půl hodiny jsme se vraceli stejnou cestou. Řídila přítelkyně, která je vážně nemocná. Když odbočovala z ulice Partyztánů směrem na Dolní, byly tam už nahrnuté hromady sněhu," divil se Vojtěch Rozehnal, proč sníh nahrnuli na silnici, která byla před půlhodinou perfektně očištěná a sjízdná.

Řidička s tím nepočítala, vjela do sněhu a vzápětí dostala smyk.

„Jen díky tomu, že už mám s takovou situací zkušenost a zrovna jsem seděl vedle ní, dokázal jsem nás na ruční brzdu dostat ze smyku. Řidička se roztřepala tak, že jsme znovu skončili v nemocnici na vyšetření," popsal své zážitky krnovským zastupitelům. Aby toho nebylo málo, ještě tentýž den něco podobného zažil na České ulici, která je jednosměrná. „Parkovalo tam auto a za ním byl zase sníh nahrnutý tak, že hromada sahala až doprostřed cesty, která byla chvíli před tím protažená a vyčištěná," povzdechl si Vojtěch Rozehnal.