Sněhová kalamita zastavila včera deset minut před osmou hodinou ranní v úseku mezi Mosty u Jablunkova a Čadcou vlaky na Slovensko. Kvůli těžkému sněhu popadaly stromy na trolej, jeden osobní vlak navíc uvízl v závěji. Regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová upřesnila, že na trolejové vedení popadaly stromy, které ho poškodily. U uvízlého osobního vlaku a popadaných stromů na trati zasahovali jen hasiči Českých drah. Ty zajistily náhradní autobusovou dopravu. Provoz na železniční trati byl opět obnoven kolem čtrnácté hodiny.

Páteční silné sněžení přinutilo silničáře v Ostravě vydat se ze všech sil, i tak ale měly například trolejbusy na kopci u stadionu Bazaly velké potíže a městská hromadná doprava se zpožďovala. V sobotu ráno naopak sněžení vystřídal mrznoucí déšť a obleva. Pracovníci Ostravských komunikací museli použít na silnicích 190 tun soli.

Včerejší sněžení už se ale neobešlo bez následků. Kuriózní případ museli dopoledne řešit dobrovolní hasiči z Ostravy-Hrabové - jeli vyprostit koně, na kterého spadl přístřešek. Problémy měli i železničáři na trati mezi Opavou a Svinovem, kde namrzaly troleje a místo elektrických musely jezdit dieselové lokomotivy. Včera v poledne spadl strom na tramvajovou trať linky číslo 5 z Ostravy-Poruby do Kyjovic. Trať byla několik hodin neprůjezdná, náhradní dopravu zajišťovaly autobusy.

Tragické následky

Nevlídné počasí si na Karvinsku vyžádalo lidskou oběť. Teprve pětadvacetiletá žena v Karviné-Loukách dostala v sobotu ráno se svou fabií smyk a přejela do protisměru, kde se střetla s protijedoucím autobusem. Pomoc záchranářů již byla marná. „Při příjezdu na místo záchranáři zjistili, že po čelní srážce vozidel zůstala uvnitř osobního automobilu zaklíněná jeho řidička. Pětadvacetiletá žena byla v bezvědomí, bezdeší a se zástavou srdce. Po vyproštění těla mohl zasahující lékař již pouze konstatovat smrt postižené,“ uvedl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

Tragédií skončila sobotní jízda muže z Opavy.

Ten havaroval na dálnici D1 na Olomoucku. Poté, co na mostě narazil do svodidel, vystoupil z auta a skočil z mostu. Po pádu zemřel.

Uzavřené silnice, rozvodněná Opava

Na Krnovsku a Bruntálsku se intenzivní sněžení projevilo několika uzavřenými silnicemi v odlehlých částech regionu. Nesjízdné úseky byly hlášeny pouze v sobotu dopoledne, a to na silnicích Horní Město – Dobřečov, Tvrdkov – Mirotínek, Jiříkov – Kněžpole a Skály – Rešov. V průběhu soboty se však podařilo prohrnout i tyto cesty a obnovit tak spojení místních s okolím.

V noci ze soboty na včerejšek zahrozila přímo v Krnově řeka Opava. Její úsek od městských lázní ke kinu Mír byl zamrzlý, takže zde silný led snížil obvyklou kapacitu koryta. Po deštích a oblevě, které přišly v sobotu večer, se zde začala hladina nad zamrzlým úsekem nebezpečně zvyšovat. Voda, která nemohla protéct zamrzlým korytem, si začala razit cestu sněhem na obou březích. Situaci na řece až do rána monitorovali krnovští strážníci a hasiči. Naštěstí další vzestup vody brzy zastavilo ochlazení.

Bez proudu: Opavsko, Novojičínsko, Karvinsko, Frýdecko–Místecko

Několik vesnic na Opavsku a Novojičínsku se včera ocitlo bez proudu. Jak redakci potvrdila mluvčí Skupiny ČEZ pro střední a severní Moravu Alice Lutišanová, jednalo se například o Bohuslavice, Závadu, Píšť, Děhylov, Spálov a Luboměř.

Informace ČEZ potvrdila starostka Spálova Marie Flodrová. Proud v obci nešel již od včerejšího rána. „Zhruba kolem půl osmé to všechno vypnulo. Je ale vidět, že lidé z ČEZ na tom pracují,“ zhodnotila včera odpoledne situaci starostka.

Podle informací Deníku měl vypadnout proud také na některých místech v Odrách. Potmě byli například i návštěvníci hospody U Zdeňků.
Další tři poruchy na vysokém napětí nahlásili včera odpoledne zákazníci energetikům na severovýchodě republiky.

„Bez proudu zůstávají (v době uzávěrky – pozn. red.) stovky domácností. Bez dodávek elektřiny se ocitli zákazníci v částech obcí Paskov, Oprechtice a Krmelín na Frýdecko-–Místecku. Obdobné problémy mají i v Nové Vsi a v Ostravici. Na Karvinsku se ocitli po poruše vysokého vedení bez dodávek lidé v Petrovicích a Karviné-Mizerově.

„Poruchy má na svědomí těžký sníh, který láme větve a někdy i stromy, které padají na vedení. Poruchy, které lidé hlásili dopoledne, se nám už podařilo většinou odstranit. Na odstranění těch, které máme nahlášeny od odpoledne, naši technici a opravárenské čety pracují,“ upřesnila mluvčí Lutišanová.

Ledové úrazy

Záchranáři, jejichž dojezdové časy kalamita mírně prodloužila, ošetřovali i řadu „sněhových“ a „ledových“ úrazů. Zasahovali například ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde 65letá žena uklouzla při chůzi po městě. „Seniorka utrpěla zranění kotníku,“ informoval mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Hůře skončil třiačtyřicetiletý muž ve Štramberku, který se při pádu prudce udeřil do hlavy. „Po pádu byl podle svědků nějakou dobu v bezvědomí. Při příjezdu záchranářů již komunikoval a s úrazem hlavy byl převezen na chirurgii do novojičínské nemocnice,“ dodal Humpl.

V Kateřinicích se odehrával podobný scénář. Asi třicetiletá žena upadla před domem a taktéž se udeřila do hlavy. Záchranáři ji museli ošetřit pro poranění v obličeji. Kromě těchto úrazů vyjížděli také k bolestem páteře, které si dotyčný přivodil příliš horlivým odhazováním sněhu.

Nejezdily trolejbusy

Co se týká městské hromadné dopravy, například v Opavě měly autobusy zpoždění a trolejbusy nejezdily kvůli námraze na drátech vůbec. Kvůli sněhové kalamitě se neodehrál ani basketbalový zápas mezi Opavou a Brnem.

Zpravodajové deníku