Obonete Ubam má v Bruntálu spoustu kamarádů a známých, takže se beseda s autogramiádou jeho knihy nejspíš protáhne až do rána.

Protože maminka Obonete Ubama pochází z Česka a otec z Nigérie, nese jeho autobiografická kniha podtitul Není snadné být mulatem v Čechách, ale mnohem těžší je být Čechem v Nigérii.

Obonete Ubam je známý jako první Afročech v armádě ČR. Díky svému česko-nigerijskému původu zjistil, jaké je to být mulatem v Česku i Čechem v Africe. Vyrůstal v Bruntálu, kde představí29. 3. svou autobiografickou knihu Sedm let v Africe.Zdroj: archiv Obonete Ubama„Pro koho byl Bruntál nakonec lehký, že? Nicméně tohle je opravdu knížka hlavně o Africe,“ prozradil Obonete Ubam natěšeným čtenářům.

„Měl to udělat v Africa pubu, Bylo by to trefné,“ připomenuli mu kamarádi výstižný název oblíbeného klubu v Bruntálu. Obonete Ubam v knize vysvětluje, jak se po smrti otce vydal do Nigérie hledat své kořeny a novou identitu.

Přebírá rodinné dědictví, nástupnické povinnosti, firmu i zodpovědnost za mladší sourozence, které sotva zná.

Poznámka Fidela Kuby - Bruntál a Nigérie

Nedávno jsme se na krnovském nádraží loučili s dcerou, která vyrazila do africké Ugandy na pár měsíců na zkušenou. Při objímání na peroně jsem žertoval, že nejkratší cesta z Krnova do Afriky vede přes Bruntál.

Obonete S. Ubam: Lidský život v Nigérii nemá takovou cenu jako u nás

Zdroj: Youtube

Tentýž večer jsem se z televize dozvěděl, že vychází kniha Sedm let v Africe, která popisuje Nigérii očima člověka z Bruntálu. Pocítil jsem hrdost na Obonete Ubama, který mi kdysi prostřednictvím Ligy etnických menšin vysvětlil, že Češi nejsou jen běloši. Jak spisovatele a dobrodruha Obonete Ubama vnímají jeho bruntálští kamarádi, nejlépe objasní citace vzkazů z jeho facebooku:

Obonete Ubam je známý jako první Afročech v armádě ČR. Díky svému česko-nigerijskému původu zjistil, jaké je to být mulatem v Česku i Čechem v Africe. Vyrůstal v Bruntálu, kde představí29. 3. svou autobiografickou knihu Sedm let v Africe.Zdroj: archiv Obonete Ubama„Vidím to jak dnes, když jsme v hale na Zeyerce hráli basket.“ „Kamaráde, už jdu shánět knížku a těším se na čtení.“ „Klobouk dolů!“ „Super, Obi, čumím.“ „Pěkný příběh, Obi.“ „…do Bruntálu se už nikdy nevrátil, a to je konec příběhu…“ „Zdar, Obajs, jak budeš v Bruntále, dej echo, zaďáblíme.“ „Jsi super. Od mala, co tě znám, rozdáváš jen radost a úsmě᠆vy. Kéž by víc lidí bylo jak ty.“ „Jseš bombarďák!“ „To byly na gymplu časy!“ „Tak to je cely on, Obik šampion. Nenudil se chlapec. To někteří nestihnou za tři životy. Mazec.“  „Kurňa, Obik, co my jsme spolu prožili.“ „Jsem hrdá na kluka z Bruntálu, co to dokázal.“

Zatím jsem z knížky Sedm let v Africe četl jen ukázkovou kapitolu z nigerijské kadetní školy. Bylo mi fyzicky nevolno z popisovaného násilí, krutosti a šikany.

Lipová alej na Uhlířském vrchu.
Radnice zrušila zákaz vstupu
Rodný dům Antonína Blažka sice není uveden na rozcestníku k pamětihodnostem Liptaně, ale stejně ho z televize zná každý. Patřil teroristovi, který v roce 2013 ve Frenštátu výbuchem plynu zničil panelový dům i s lidmi.
Stát prodal rodný dům masového vraha Blažka