Svinčany sice leží u Pardubic, ale zpráva o neštěstí tamních hasičů zasáhla kolegy po celé republice. Když policisté dopadli žháře, který ve Svinčanech po požárech popelnic a kůlny zapálil také klubovnu dobrovolných hasičů, ukázalo se, že jde v podstatě o bezdomovce. Tento pachatel nikdy nedokáže nahradit půlmilionovou škodu, kterou způsobil.

Sdružení dobrovolných hasičů ve Dvorcích na Bruntálsku se o této události dozvědělo z televizního zpravodajství 6. ledna. Dvorečtí hasiči si dokážou představit, co pro svinčanské kolegy znamenala jejich základna s klubovnou.

„Při pohledu na zkázu, kterou žhář způsobil, nás tento čin doslova nadzvedl z křesla. Proto jsme hned svolali výbor Sdružení dobrovolných hasičů Dvorce, na kterém jsme se dohodli vyhlásit mezi našimi hasiči finanční sbírku na podporu obnovy klubovny kolegů ze Svinčan,“ uvedl Josef Gajdoš z SDH Dvorce s tím, že se sami schází každou sobotu ve své zbrojnici, a nedokážou si svou činnost bez ní představit. Do sbírky na Svinčany přispěl každý dvorecký hasič podle svých možností.

„Sami sháníme peníze, kde se dá, ale toto nám přišlo jako svatá povinnost pomoci kolegům v nouzi. Výtěžek naší sbírky jsme už poslali na transparentní účet SDH Svinčany. Věříme, že i to málo kolegům pomůže,“ doplnil za dvorecké hasiče Josef Gajdoš a také poděkoval policii, že tak brzy po požáru žháře dopadla.

„Muž je stíhán pro spáchání trestného činu poškození cizí věci. Obviněný se k zakládání požárů doznal,“ uvedla mluvčí pardubické policie Andrea Muzikantová. Ačkoliv doznání poskytl, jeho motivy jsou nejasné.

„Muž byl i vyšetřen soudním znalcem z oboru psychiatrie,“ doplnila policejní mluvčí s tím, že žhář ve věku 34 let není stíhán vazebně.

„Místní pomalu ani nechodili spát. Jako dobrovolní hasiči jsme drželi noční hlídky, obcházeli jsme do rána obec. Takže z toho, že je zase na svobodě, máme, hodně smíšené pocity. Při požáru jsme ale přišli o všechno,“ řekl k případu starosta svinčanských hasičů Aleš Sukdolák s tím, že plánují obnovu své základny.

Založili za tím účelem i transparentní účet.

Chcete také pomoci hasičům?

Transparentí účet SDH Svinčany: 115-8551290207/0100.

Hasiči také přijmou i jinou pomoc stavební materiál, vybavení, nástroje.