VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zesnula nejstarší občanka Krnova Berta Burešová

Krnov - V olomouckém krematoriu měla včera pohřeb nejstarší občanka Krnova. Paní Berta Burešová zesnula po krátké nemoci ve věku 101 let.

29.7.2011
SDÍLEJ:

Berta Burešová, nejstarší občanka Krnova, zesnula po krátké nemoci ve věku 101 let. Snímek ji zachycuje na oslavě stých narozenin v krnovské restauraci U Halfarů.Foto: Deník/Fidel Kuba

V závěru svého života bydlela Berta Burešová v Olomouci u své dcery Aleny Burešové, která je významná čeká muzikoložka, pedagožka a hudební badatelka. Obě rády vzpomínaly na Krnov, a loni velkou oslavu stých narozenin zorganizovaly v krnovské restauraci U Halfarů.

Berta Burešová se narodila v den, kdy celé Československo gratulovalo T. G. Masarykovi ke kulatým šedesátinám. Nejenže paní Berta celý život slavila narozeniny společně s Masarykem 7. března, ale jako osmiletá holčička mu dokonce osobně potřásla rukou. Také na toto setkání se vzpomínalo U Halfarů. „Připadá mi podivuhodné, že na mé mamince spočinul zrak legendárního prezidenta Masaryka, když jí před více než devadesáti lety jako osmiletému dítěti podal ruku. Maminka chodila do školy v Jarcové a společně s ostatními školáky čekala na návštěvu prezidenta ve špalíru, jenže Masaryk jim pouze zamával a jel dál. Maminka s několika dětmi běžela za ním. Zastihly ho mezi obcemi u domu, který spadal pod Brňov.

Zde už jel prezident pomalu kolem, aby každému z dětí mohl podat ruku. Shodou okolností šlo o dům, který TGM koupil a věnoval své dceři Alici,“ rekapitulovala osudové setkání Berty Burešové její dcera Alena Burešová. Bertě Burešové život nachystal i další pozoruhodná setkání, například s Tomášem Baťou. Pracovala totiž ve Zlíně od 17 do 25 let jako dělnice. Patřila k takzvaným mladým ženám a byla vybrána, když šli zástupci dílen poděkovat Baťovi za nová odbytiště v zahraničí, která jim v době krize zajistila práci. Když byla Berta Burešová instruktorkou v holandské filiálce, setkala se osobně také s jeho bratrem, s Janem Baťou. Předkové Berty Burešové pocházejí z Valašska. Do pohraničí přišla s prvními Čechy hned po válce v roce 1945.

„Oba rodiče byli prodavači ze staré školy, a proto na ně v Krnově tolik zákazníků dodnes vzpomíná. Maminka i tatínek původně prodávali v potravinách na náměstí, ale pak osud tatínka zavedl do obchodu na opačné straně náměstí v hračkářství. Maminka měla talent na jazyky, takže obsluhovala Němce v němčině, a když přišli do Krnova Řekové, naučila se názvy potravin i počítání v řečtině. Pro řecké zákazníky řadu let objednávala mražené ryby, protože je v Československu velmi postrádali. Když do Krnova přijelo auto plné ryb, stávaly fronty až k radnici. Řečtí zákazníci jí dali zajímavou přezdívku. Říkali jí 027 podle čísla prodejny na dveřích,“ představila maminku v profesi prodavačky Alena Burešová.

„Nikdy jsem se nevyhýbala práci a dobrým lidem. A i ty zlé lidi jsem v obchodě dokázala obsloužit s láskou. Před rokem 1948 jsme měli na krnovském náměstí náš vlastní obchod, a protože jsme ho měli dobře zavedený, tak se mu ještě dlouho po znárodnění říkalo U Burešů. My jsme tam prodávali dál, i když nám ten obchod už neříkal pane,“ vyprávěla Berta Burešová na loňské oslavě stých narozenin, jak se stala zaměstnancem ve vlastní prodejně.

Ať už manželé Burešovi pracovali pod Jednotou, pod Pramenem nebo ve svém vlastním obchodě, ať prodávali hračky, potraviny nebo smíšené zboží, vždy dokázali zákazníky zaujmout srdečným a zdvořilým vystupováním. Své zkušenosti a obchodní styl se snažili předat mladé generaci prodavačských učňů. Berta a Otakar Burešovi spolu prožili šťastných šedesát let. Na zesnulou Bertu Burešovou budou ještě dlouho vzpomínat nejen krnovští zákazníci, ale také tři vnoučata a šest pravnoučat.

„Celé století, které tu na nás očky naší maminky mrká, přineslo zážitky ze dvou světových válek, několika okupací, několika státních převratů, ale přineslo také nepředstavitelné objevy a proměny životního stylu. Tím vším se prolíná jeden lidský život s řadou osobních úspěchů i překážek, který je především dokladem nezdolné vůle, pracovitosti a hodnotové stability.

Toto všechno by ale nebylo dost výstižné, kdybychom nezaznamenali také maminčino srdce, které ještě stále je plné lásky a tluče nejen pro své nejbližší, ale i pro všechny potřebné, i když dnes se už mamince nedostává sil ke skutkům,“ vyjádřila svůj obdiv ke stoleté mamince Alena Burešová.

Autor: František Kuba

29.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 15 390 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Aktivizační pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15390 kč, mzda max. 25100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA POZICI – AKTIVIZAČNÍ PRACOVNÍK, • místo výkonu práce: Domov pro seniory Vrbno, p. o. , Mnichov 262, 793 26, Vrbno pod Pradědem., • úvazek: 1,0, • platové zařazení: 6. – 7. platová třída (od 15390,- Kč až 25100,-Kč) + zákonné, příplatky, Požadavky, • dosažení věku 18 let, • minimálně úplné střední odborné vzdělání s maturitou, • bezúhonnost, • schopnost empatie a komunikace s uživateli, • schopnost samostatné práce, pečlivost, spolehlivost, flexibilita, tvořivost,, kreativita, • průběžné vzdělávání, kurz, • práce na PC, Charakteristika vykonávané práce:, • zabezpečuje aktivizační činnosti v zařízení směřující k rozvíjení osobnosti, zájmů,, znalostí, tvořivých schopností uživatelů (nácvik motorických, psychických a, sociálních schopností a dovedností uživatelů, provádění volnočasových aktivit), • velmi dobré komunikační a organizační schopnosti, • zabezpečení socioterapeutických činností, • organizuje informační besedy, tematické přednášky, čtení knih, soutěže,, hudební představení, podílí se na pilotních projektech organizace, výlety a, příležitostní akce pro uživatele sociálních služeb apod., • řádné vedení záznamů o pracovní činnosti, Písemná přihláška zájemce musí obsahovat tyto náležitosti:, • jméno, příjmení uchazeče, telefonní kontakt, • datum a místo narození uchazeče, • státní příslušnost uchazeče, • místo trvalého pobytu uchazeče, • datum a podpis uchazeče, K přihlášce je nutno doložit tyto doklady:, • strukturovaný životopis, • výpis z evidence Rejstříku trestu ne starší 3 měsíce,, • ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, • motivační dopis, • souhlas se zpracováním osobních údajů – materiály budou v případě splnění všech představ podstoupeny pro výběrové řízení na tuto pozici., Nástup možný: dle dohody., Materiály zasílejte online do 11. 5. 2018 na adresu: reditel@dps-vrbno.cz., Z : 23.4.2018. Pracoviště: Domov pro seniory vrbno, příspěvková organizace, 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Jan Vavřík, +420 554 752 227.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači v prodejnách Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Dvořákův okruh 7, Krnov, Vyhrazeno jen pro OZP !!!, Požadavky: samostatnost a odpovědnost, Náplň práce: prodej, přejímka a vybalování zboží, úklid pracoviště, od 5 - 13hod. a od 13 - 20hod., Možný plný nebo zkrácený úvazek 20-40 hod, prémie., Hlásit se na telefon 608 811 703, Z : 7.2.2018 A : 24.4.2018. Pracoviště: Jindřich jandík - pracoviště krnov, Dvořákův okruh, č.p. 325, 794 01 Krnov 1. Informace: Jan Jandík, +420 608 811 703.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 17 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Změna provedena dne 21.10.2016, místo výkonu práce : Krnov, Revoluční 49, příjemné vystupování, bezúhonnost, praxe výhodou, hlásit se na tel. č. 775872835 / po - pá vždy od 9.00 do 15.00 hodin /, Z : 20.6.2016 A : 23.10.2017 A : 24.4.2018. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - pracoviště krnov, Revoluční, č.p. 958, 794 01 Krnov 1. Informace: Škubalová, +420 775 872 835.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 17 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Změna provedena dne 21.10.2016, místo výkonu práce : Bruntál, Zeyerova 11, příjemné vystupování, bezúhonnost, praxe výhodou, hlásit se na tel. č. 775872835 / po - pá vždy od 9.00 do 15.00 hodin /, Z : 20.6.2016 A : 23.10.2017 A : 24.4.2018. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - pracoviště bruntál, Zeyerova, č.p. 1932, 792 01 Bruntál 1. Informace: Škubalová, +420 775 872 835.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 25. dubna 2018

Babiš stavěl májku a velbloud se před dětmi nehrbil: prohlédněte si videa dne

Vládní návštěva Moravskoslezského kraje, 25. dubna 2018 - zastávka v Gutech, u místa kde vyhořel Kostel Božího Těla. Premiéra Andreje Babiše a ministry společně s hejtmanem Ivo Vondrákem doprovázela i starostka Třince Věra Palkovská.
AKTUALIZOVÁNO
133

Vládní návštěva v kraji skončila. Kam Babiš s ministry zamířil? Podívejte se!

Poslanci pošlou do lesů na sever Moravy inspekci. Stav je katastrofální

Poslanci z podvýboru pro ochranu přírody a krajiny se na dnešním jednání shodli na tom, že požádají Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) o zprávu ke stavu lesů na severu Moravy. Zajímají se také o to, jak v této kůrovcové lokalitě hospodařily Lesy ČR od roku 2015. Oznámila to členka podvýboru a předsedkyně výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti).

Krnovští gymnazisté uspěli v Biologické olympiádě

Nedávno se ve Středisku přírodovědců v Ostravě sešli nejlepší biologové moravskoslezských středních škol, aby poměřili své znalosti v krajském kole Biologické olympiády. Hlavním tématem obou kategorií byly odpady v přírodě.

Pozor na kola! Zámek nestačí

Kola zmizela v minulých dnech ze stojanů i ze sklepa. Jen minulé úterý řešili policisté tři krádeže.

Dobrovolník Ondřej už více než rok pomáhá Jiřímu

Na začátku byla touha dělat něco užitečného. A tak se osmatřicetiletý Ondřej z Krnova stal dobrovolníkem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT