VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zesnula nejstarší občanka Krnova Berta Burešová

Krnov - V olomouckém krematoriu měla včera pohřeb nejstarší občanka Krnova. Paní Berta Burešová zesnula po krátké nemoci ve věku 101 let.

29.7.2011
SDÍLEJ:

Berta Burešová, nejstarší občanka Krnova, zesnula po krátké nemoci ve věku 101 let. Snímek ji zachycuje na oslavě stých narozenin v krnovské restauraci U Halfarů.Foto: Deník/Fidel Kuba

V závěru svého života bydlela Berta Burešová v Olomouci u své dcery Aleny Burešové, která je významná čeká muzikoložka, pedagožka a hudební badatelka. Obě rády vzpomínaly na Krnov, a loni velkou oslavu stých narozenin zorganizovaly v krnovské restauraci U Halfarů.

Berta Burešová se narodila v den, kdy celé Československo gratulovalo T. G. Masarykovi ke kulatým šedesátinám. Nejenže paní Berta celý život slavila narozeniny společně s Masarykem 7. března, ale jako osmiletá holčička mu dokonce osobně potřásla rukou. Také na toto setkání se vzpomínalo U Halfarů. „Připadá mi podivuhodné, že na mé mamince spočinul zrak legendárního prezidenta Masaryka, když jí před více než devadesáti lety jako osmiletému dítěti podal ruku. Maminka chodila do školy v Jarcové a společně s ostatními školáky čekala na návštěvu prezidenta ve špalíru, jenže Masaryk jim pouze zamával a jel dál. Maminka s několika dětmi běžela za ním. Zastihly ho mezi obcemi u domu, který spadal pod Brňov.

Zde už jel prezident pomalu kolem, aby každému z dětí mohl podat ruku. Shodou okolností šlo o dům, který TGM koupil a věnoval své dceři Alici,“ rekapitulovala osudové setkání Berty Burešové její dcera Alena Burešová. Bertě Burešové život nachystal i další pozoruhodná setkání, například s Tomášem Baťou. Pracovala totiž ve Zlíně od 17 do 25 let jako dělnice. Patřila k takzvaným mladým ženám a byla vybrána, když šli zástupci dílen poděkovat Baťovi za nová odbytiště v zahraničí, která jim v době krize zajistila práci. Když byla Berta Burešová instruktorkou v holandské filiálce, setkala se osobně také s jeho bratrem, s Janem Baťou. Předkové Berty Burešové pocházejí z Valašska. Do pohraničí přišla s prvními Čechy hned po válce v roce 1945.

„Oba rodiče byli prodavači ze staré školy, a proto na ně v Krnově tolik zákazníků dodnes vzpomíná. Maminka i tatínek původně prodávali v potravinách na náměstí, ale pak osud tatínka zavedl do obchodu na opačné straně náměstí v hračkářství. Maminka měla talent na jazyky, takže obsluhovala Němce v němčině, a když přišli do Krnova Řekové, naučila se názvy potravin i počítání v řečtině. Pro řecké zákazníky řadu let objednávala mražené ryby, protože je v Československu velmi postrádali. Když do Krnova přijelo auto plné ryb, stávaly fronty až k radnici. Řečtí zákazníci jí dali zajímavou přezdívku. Říkali jí 027 podle čísla prodejny na dveřích,“ představila maminku v profesi prodavačky Alena Burešová.

„Nikdy jsem se nevyhýbala práci a dobrým lidem. A i ty zlé lidi jsem v obchodě dokázala obsloužit s láskou. Před rokem 1948 jsme měli na krnovském náměstí náš vlastní obchod, a protože jsme ho měli dobře zavedený, tak se mu ještě dlouho po znárodnění říkalo U Burešů. My jsme tam prodávali dál, i když nám ten obchod už neříkal pane,“ vyprávěla Berta Burešová na loňské oslavě stých narozenin, jak se stala zaměstnancem ve vlastní prodejně.

Ať už manželé Burešovi pracovali pod Jednotou, pod Pramenem nebo ve svém vlastním obchodě, ať prodávali hračky, potraviny nebo smíšené zboží, vždy dokázali zákazníky zaujmout srdečným a zdvořilým vystupováním. Své zkušenosti a obchodní styl se snažili předat mladé generaci prodavačských učňů. Berta a Otakar Burešovi spolu prožili šťastných šedesát let. Na zesnulou Bertu Burešovou budou ještě dlouho vzpomínat nejen krnovští zákazníci, ale také tři vnoučata a šest pravnoučat.

„Celé století, které tu na nás očky naší maminky mrká, přineslo zážitky ze dvou světových válek, několika okupací, několika státních převratů, ale přineslo také nepředstavitelné objevy a proměny životního stylu. Tím vším se prolíná jeden lidský život s řadou osobních úspěchů i překážek, který je především dokladem nezdolné vůle, pracovitosti a hodnotové stability.

Toto všechno by ale nebylo dost výstižné, kdybychom nezaznamenali také maminčino srdce, které ještě stále je plné lásky a tluče nejen pro své nejbližší, ale i pro všechny potřebné, i když dnes se už mamince nedostává sil ke skutkům,“ vyjádřila svůj obdiv ke stoleté mamince Alena Burešová.

Autor: František Kuba

29.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 500 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů Strojírenský dělník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Malá Morávka č.p. 13, Hlavní pracovní náplní je příjem a výdej materiálu.dělení materiálu na strojních nůžkách,evidence materiálu., Materiál je navážen ve formě kruhových ocelových tyčí o různém průměru(od 18mm do 100mm) a různé jakosti v délce 6 metrů.Ty je poté nutné nadělit na požadovanou délku či váhu., , VZV výhodou. Předchozí práce v těžkém průmyslu výhodou., Příspěvek na stravu v hodnotě 38 Kč/odpracovaný den.Po zapracování příspěvek na životní pojištění.Možnost přívýdělku formou přesčasové práce., Hlásit se na e - mail : vyroba@ferrumform.cz nebo na tel. č. 775 646 517 / Po - Pá vždy od 6.00 do 15.00 hodin /, popř. osobně na výše uvedené adrese / Po - Pá vždy od 6.00 do 14.00 hodin /., Z : 26.6.2018 A : 11.7.2018. Pracoviště: Ferrum form, spol. s r. o., 793 36 Malá Morávka. Informace: Štěpán Matěj, +420 775 646 517.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař - ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Horní Benešov, vyučení v oboru, krátký - dlouhý týden, možnost přespání, možnost přizpůsobení délky směn podle dojíždění., Hlásit se na tel. č. 775 660 920 nebo 605 190 895, Z : 11.7.2018. Pracoviště: Svatopluk kvasnička, Mírové náměstí, č.p. 214, 793 12 Horní Benešov. Informace: Svatopluk Kvasnička, +420 775 660 920.

Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 16 000 Kč

Vedoucí provozu v ubytování, stravování a pohostinství (kromě školních jídelen a menz) Provozní rybářské bašty. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Tylov 188, Požadované vlastnosti a dovednosti:, " Komunikativnost a přátelská povaha, " Zodpovědnost, čestnost, spolehlivost, " Smysl pro práci v týmu a zkušenosti s jeho vedením, " Praxe v oboru gastronomie na podobné pozici, " Znalost práce na PC, " Organizační schopnosti a odolnost vůči stresu, " Ochota učit se novým věcem, " Chuť rozvíjet sebe i své pracovní prostředí, " Kreativní přístup se stoprocentním zaměřením na zákazníka, " Schopnost samostatného vyhledávání obchodních příležitostí, Nabízíme, " Smlouvu na dobu neurčitou, " Jedná se zejména o sezónní práci, ale mzda vám bude vyplácena celý rok, " Zajímavou a různorodou práci s možností osobního rozvoje, " Dobré mzdové ohodnocení, " Příspěvek na stravování, " 5 týdnů dovolené, Náplň práce, " Zapojení do běžného chodu rybářské bašty, prodej formou bufetu, " Komunikace s hosty a návštěvníky v areálu rybářství, " Odpovědnost za hladký chod provozu bašty (rozpis měsíčního plánu směn, dohled nad zásobami, komunikace s dodavateli, znalost HACCP, kontrola čistoty provozu), " Tréning nových členů týmu, jejich kontrola, " Vyhledávání nových dodavatelů a prodejních příležitostí, Hlásit se na telefon 731 100 184, Z : 18.1.2018. Pracoviště: Tylov rybářství s.r.o. - pracoviště, 793 02 Lomnice u Rýmařova. Informace: Taťána Šebestová, +420 731 100 184.

Obchod - Obchod Obchodní referent 25 000 Kč

Obchodní referenti Obchodní konzultant. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Společnost LogiCall Česká republika, s.r.o. rozšiřuje svůj tým obchodních konzultantů. , Co budeš mít na starosti: , - Sledování výběrových řízení firem, - Jednání s řediteli firem na území celé ČR, - Zpracování obchodních dokumentů a příprava podkladů, , Co již umíš: , - Pracovat s MS Excelem a Wordem, - Komunikovat s lidmi a dokázat přesvědčit, - Vystupuješ reprezentativně a máš zkušenosti s řízením osobního auta, , Co se naučíš: , - Porozumět oblasti správy pohledávek a zákaznického servisu , - Obchodní právo, - Techniky vyjednávání , , Co nabízíme:, - Tým prima lidí, - Podporu v oblasti rozvoje a zdokonalení, - Zajímavou odměnu, bonusy, stravenky, telefon, auto i k osobním účelům a mnoho dalšího, , Chceš se stát součástí našeho týmu ?, Zašli CV a napiš 3 důvody, proč bychom měli vybrat právě tebe. Do předmětu emailu napiš název pracovní pozice, o kterou máš zájem., Kontaktní osoba: Alexandra Obručová, Tel: +420 554 689 111, WhatsApp: 775 773 355, Messenger: Logicall Krnov, Email: vyberoverizeni@logicall.cz, Z : 27.6.2018. Pracoviště: Logicall česká republika, s.r.o., Čsl. armády, č.p. 808, 794 01 Krnov 1. Informace: Alexandra Obručová, +420 554 689 111.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Silné deště zvedly hladiny řek a přehrad, nezpůsobily ale větší škody

Velorex Club Dvorce si udělal výlet na linhartovský zámek.
9

Na zámek v Linhartovech dorazil Velorex club Dvorce

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Krádeže v hypermarketech řeší ochranka i strážníci

Ochranka v hypermarketech načapala několik „zákazníků“, kteří chtěli přes pokladnu pronést bez placení čokolády, likér, trenýrky, ponožky, kadeřnický strojek i maso.

Po vodácích v Čechách teď ostrouhají i ti na Moravici. Důvod? Sucho

Jeden z nejoblíbenějších a hojně navštěvovaných sjezdů Moravice, maškarní, zrušilo Povodí Odry (POD) kvůli suchu. Podle vodáků ale situace není tak horká a rozhodnutí chtějí ještě zvrátit.

Na Moravě a ve Slezsku hrozí povodně, meteorologové vydali varování

Výstrahu v podobě extrémního stupně nebezpečí kvůli vydatným dešťům vydal Český hydrometeorologický ústav pro oblast Moravskoslezského kraje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT