V těchto dnech přišla smutná zpráva. Zdeněk Jeník zesnul po dlouhé nemoci v neděli 10. ledna. Poslední rozloučení se bude konat v sobotu 16. ledna v 11 hodin ve smuteční síni krnovského hřbitova.

Rodák z Českomoravské vysočiny se dostal do Krnova jako třináctiletý hned po druhé světové válce. Byl jedním z prvních poválečných absolventů poválečného českého gymnázia.

Šedesátá léta strávil jako učitel převážně na Zlínsku a Karvinsku, odkud byl nucen odejít kvůli svému rozhodnému nesouhlasu se sovětskou okupací. Jako člověk zvyklý řídit se svým svědomím byl ze školství na dlouhých 20 let vypuzen komunistickým režimem.

Po sametové revoluci se stal ředitelem Střední pedagogické školy v Krnově, která si během jeho působení získala výborné jméno daleko za hranicemi regionu. Velkou zásluhu na tom bylo pravidelné pořádání filozofických seminářů a kolokvií pro studenty i širokou veřejnost. Tyto akce byly završeny vydáním sborníků.

Hosty jednotlivých ročníků byly i takové osobnosti jako místopředseda vlády národního porozumění v letech 1989 1990 ThDr. Josef Hromádka, kardinál Tomáš Špidlík, poradce Václava Havla Dr. Jiří Pehe, slovenský akademik Prof. Miroslav Kusý nebo známý disident Svatopluk Karásek.

Plodné bylo přátelství s pedagožkou Mgr. Ludmilou Ondruškovou, se kterou intenzívně pracoval v občanském sdružení Cesta světla a s filosofem Dr. Jaroslavem Krejčím, který se na pořádaných seminářích významně podílel.

Zdeněk Jeník se jako spoluautor a editor podílel mimo jiné na sbornících Člověk a česká společnost na prahu 21. století , Češi a Němci dříve a dnes a k vydání připravil také poslední Krejčího dílo Dialog s nepřítelem o nepřátelství a míru.

V roce 2012 Zdeněk Jeník převzal od zástupců radnice ocenění Osobnost města Krnova.