„Člověk, který se zapsal do historie města i celé země nesmazatelným písmem,“ jak uvedlo město Bruntál na svých webových stránkách. Petr Beck přežil Terezín, Osvětim i pochod smrti.

Aby přežil, lehl si mezi mrtvá těla a předstíral smrt. Po setmění opatrně vstal a postupně doputoval až na předměstí Katovic, kde se jej ujala Rudá armáda. Z útrap prožitých v Osvětimi se vzpamatoval, a domů se vrátil v řadách Rudé armády.

Jeho rodina nepřežila. Petru Beckovi 28. října 2017 prezident Miloš Zeman udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv.

K TÉMATU

Petr Beck z Bruntálu neměl jednoduchý život. Jako malého ho pronásledovali nacisté, protože byl židovské krve. V koncentračních táborech vyvraždili celou jeho rodinu, pětatřicet členů, včetně maminky Alžběty a mladšího bratra Pavla.
Smrti unikl pouze Petr Beck a jeho otec, kteří se jako jediní po skončení druhé světové války vrátili do rodného Bruntálu.
O vyhnání z bruntálského okresu, lázeňského Rožnova pod Radhoštěm a Prostějova přeživší pamětník terezínského ghetta, polského koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau a pochodu smrti v roce 1945 často besedoval, i když pro něj vzpomínky na válečné hrůzy byly těžké.
„Manželka Liduška se vždy zlobí, že z besed chodívám vynervovaný, nespím. Děkuji všem, kteří přišli a kteří si uvědomují, jak je blízko k podobné situaci i v dnešním světě. Vždyť Adolf Hitler převzal moc v Německu též po řádných volbách," varoval několik let zpět při povídání s redaktorem Deníku Petr Beck.