Na razovské fotbalové hřiště přitančila děvčata a nechala s knihami na hlavách vzpomenout na Troškův humorný film ze série Seno, slunce. Po zábavné vložce došlo na dámskou volenku. Ženy tanečníky vytáhly do kola pod pódium, na němž vyhrávala a zpívala oblíbená Mistříňanka.

„Trnky, brnky jsme si připravili pro rozproudění zábavy. Ženy se podílely i na celé organizaci Dne obce, otevřely jsme tu i svůj stánek,“ řekla šéfka razovských žen Jiřina Šujanová. Ve svazu je v současnosti organizováno přes sedmdesát žen, a to nejen místních. Jsou mezi nimi také chatařky, třeba z Bruntálu nebo z Ostravska.

„Dvakrát do roka máme výroční schůze, tak dvakrát do měsíce pořádáme různé akce pro děti. Výbor míváme každý měsíc,“ představila spolek něžného pohlaví v obci Razová Jiřina Šujanová. Ženy se v Razové podílejí rovněž na organizaci dětských dnů, mezinárodních dnů žen, sletů čarodějnic a různých party.

Něco pro milovníky cimbálovky

Vyhrávající Mistříňanky si mezi jinými užili dosyta manželé Cihlářovi. Také díky místnímu zemědělci Karlu Sklářovi, který muziku zaplatil. Díky němu si mohli návštěvníci Dne obce užít také večerní cimbálové muziky Olšava v kulturním domě. Mistřiňanku zná publikum z bruntálského regionu a okolí téměř důvěrně.

Kapela již vyhrávala v Bruntále, Šternberku, v Rýmařově otvírala pivovar. Mistříňanka je stále na cestách, před razovským vystoupením hrála u Znojma, v Den obce ještě vyjížděla na večerní zábavu do Hovoran. O den později vystupovala ve Vacenovicích.

„A potom máme konečně dovolenou. Chodí na nás hodně lidí, a to navzdory kolikrát hodně nepříznivému počasí tady u vás,“ uvedl kapelník František Pavluš. V Razové muzikanti z Mistříňanky zahráli písničky jako Ty falešná frajárko, V Mistříně na dolině, Za tú horú nebo V srdénku mňa mamičko.

Den obce začali v Razové slavit poprvé v roce 2008, kdy obec oslavila sedm set dvacet let od svého založení. „Tehdy jsme si řekli, že bychom měli zachovat tuto tradici, a slavit Den obce každý rok,“ prozradil razovský starosta Václav Bártek. Starosta si pochvaluje, že se do dění v obci zapojily všechny zájmové organizace, což znamená, že se lidé chtějí bavit a nehledí na nějakou tu hodinu práce, kterou musí přípravě slavnosti obětovat.