Poslanec Ladislav Velebný několik volebních období působil v komunální politice jako starosta Dolní Moravice. Dnes jako místopředseda Zemědělského výboru vyzval své kolegy k výjezdnímu zasedání na Bruntálsko ve středu 30. a ve čtvrtek 31. března.

„Kolegy ze zemědělského výboru jsem na Bruntálsko pozval kvůli tomu, aby se osobně seznámili s problematikou našeho regionu. Je důležité se zabývat i zemědělstvím, které v minulosti dostalo velkou ránu v dalším rozvoji. Záleží mi na našich regionálních zemědělcích, kterým tímto způsobem chceme pomoci, aby se mohli s námi podílet na tvorbě zemědělské legislativy a lepších evropských podmínek," zdůvodnil výjezdní zasedání poslanec Velebný.

Poslanecká delegace zahájí svůj program na farmě v Moravskoslezském Kočově, kde bude jednat se zástupci regionální pobočky Agrární komory ČR. Tématem bude privatizace posledních zbytků zemědělského majetku a politika zaměřená na dotace. Sněmovní výbor poté čeká návštěva další farmy s živočišnou výrobou a večerní jednání se zástupci Svazu pivovarů a sladoven.

Slezská Harta a Nové Heřminovy

Zemědělský výbor následující den ve čtvrtek navštíví vodní dílo Slezská Harta, kde proběhne prezentace této nádrže ředitelem Povodí Odry Jiřím Pagáčem. Delegace během dne zavítá také do obce Nové Heřminovy, kde se bude zabývat připravovanou nádrží.

Shodou okolností Pagáčův předchůdce Miroslav Krajíček byl z funkce ředitele Povodí Odry odvolán v listopadu 2014 právě pro nedostatky v komunikaci s Novými Heřminovy.

„V případě Povodí Odry jsem na základě mnoha informací o neoptimální komunikaci ředitele Krajíčka vůči podřízeným, ministerstvu i samosprávě přistoupil k jeho odvolání. Byli za mnou i někteří starostové ještě před rozhodnutím o odvolání, kteří si stěžovali na komunikaci s generálním ředitelstvím Povodí Odry například z oblasti nově budované nádrže Nové Heřminovy," zdůvodnil odvolání bývalého ředitele Povodí Odry ministr zemědělství Marian Jurečka v rámci poslaneckých interpelací.

Starosta Nových Heřminov v úterý odpoledne ještě neměl informace, že se poslanecká delegace chystá navštívit také tuto obec.