Najít po ránu na fasádě svého domu, na bráně plotu nebo garáže nasprejovaný nápis, to nepotěší asi žádného majitele.

„Kdo to udělal? Proč to namaloval zrovna tady? Proč si nemaluje jinde, kde by to nevadilo? Chytí ho policie?" To jsou otázky, které poškozeného v tu chvíli nejspíše napadají s tím, že na ně asi nedostane nikdy odpověď.

Nemusí to ale tak dopadnout. Krnovští policisté ve spolupráci s místními kriminalisty v těchto dnech tři desítky případů sprejerství objasnili.

DVACET PŘÍPADŮ, NÁPISY NA FASÁDÁCH

„Jednalo o skupinu čtyř osob ve věku od 15 do 28 let. V období od července 2015 do února 2016 tyto osoby ve dvaceti případech na různých místech města Krnova, v nestejném složení nebo i samostatně, nastříkaly barevné nápisy na fasády domů, garáží, různých objektů a oplocení," komentovala případ policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Nápisy se objevily například na fasádě a v průchodu na Hlavním náměstí nebo v Jesenické ulici v Krnově.

Majitelům objektů vznikla škoda přesahující padesát tisíc korun.

CHTĚLI, ABY DÍLO BYLO VIDĚT

Policie sprejery v těchto dnech obvinila z poškození cizí věci, a to i ve formě spolupachatelství. U dospělých sprejerů jde o přečin, u mladistvých o provinění.

„Obvinění se k činům doznávají, část vzniklé škody již uhradili nebo své výtvory z napadených objektů odstranili," doplnila policejní mluvčí.

Hrozí jim trest odnětí svobody do výše jednoho roku. Dalších osm případů sprejerství policisté odložili, jelikož v době spáchání byli dva pachatelé ještě nezletilí. Jak si tito sprejeři vybírali svá místa? „Z dosavadních výpovědí obviněných vyplývá, že si objekty vybírali tak, aby jejich dílo vidělo co nejvíce osob," uvedla policejní mluvčí.

ZEĎ NA LEGÁLNÍ GRAFFITI

Dominik Novotný u zdi, jakou mají k dispozici sprejeři v Opavě. Foto: Zdroj: Deník/Gabriela Mathiasová

Otázkou zůstává, zda je v Krnově místo, kde by mohli sprejeři malovat legálně. Je nebo není?

O to, aby v Krnově existovala funkční zeď na legální graffiti, již více než rok usiluje Dominik Novotný. Přál by si, aby mladí lidé měli na malování lepší podmínky, než měl on. Absolvoval proto řadu jednání s odborem majetku, vytipoval vhodné zdi, vysvětloval, jak to funguje v jiných městech.

Výsledkem podle něj je, že město sprejerům připravilo památkově chráněnou zeď s výklenky, na kterou se větší obrazy ani nevejdou, v těsné blízkosti parkoviště, do jejíž úpravy například zastřešení navíc muselo investovat nemalou částku. Chybí pravidla užívání, zeď využívají taxikáři jako reklamní plochu.

Další stín na celé dění okolo legální krnovské zdi vrhá situace, k níž u zdi před časem došlo.

„Dvě policejní hlídky tam nezávisle na sobě prolustrovaly člověka, který se rozhodl, že zeď pro legální graffiti využije a maloval tam. Policisté ho kontrolovali při legální činnosti! Zapsali si iniciály, nafotili, co namaloval, proběhlo vyšetřování, následně mu přišlo pozvání k vysvětlení. Na základě toho vznikl případ, ve kterém bylo obviněno několik lidí," naznačil Dominik spojitost s právě vyřešeným případem.

„Chtěli jsme, aby se na zdi mohli lidi učit, aby se tu mohli setkávat začátečníci se zkušenými, právě proto bylo důležité, aby to byla rovná plocha. Nakonec zeď posloužila k tomu, že odradili lidi od toho, aby ji využili, protože mají strach z kontroly policie," netají své zklamání Dominik, který si představoval, že to bude fungovat jako v jiných městech, kde jsou jasná pravidla a malování je například součástí různých akcí města a podobně.

Zmizí ze zdi nelegální reklama taxikářů? Upraví město zeď tak, aby ji sprejeři mohli využívat? Bude zde policie sprejery kontrolovat? Dění kolem zdi bude Deník nadále sledovat.

GABRIELA MATHIASOVÁ