Na linhartovském zámku se tento týden začala srocovat divá zvěř. V prostorách zámku je už zabydlen houf ptactva v čele s krocanem, své místo si zde ale našly i laně nebo zebra s medvědem obrovských rozměrů.

Nosorožec s antilopami ve skoku přijedou teprve dnes na prostorném návěsu kamionu. Krotitelé divé zvěře zde však nebudou zapotřebí, všechny exempláře jsou totiž vycpané.

„Obsáhlou sbírku máme zapůjčenou od lovce a cestovatele Jiřího Čížka. Dnešním dnem je na zámek navezeno bezpočet zvířat, hady počínaje a medvědem konče. Přiznám se, že jsem je ještě všechny nepočítal. Odhadem si ale troufnu říci, že se počet vyšplhá na několik stovek. Na největší raritu této sezony teprve čekáme.

Jedná se o vycpaného nosorožce. Toho by měli během dne přivést kamionem,“ prozradil kastelán zámku Jaroslav Hrubý, který spolu s jeho pomocníky kvůli přípravám na novou sezonu neví kam dříve skočit.

Všude po chodbách jsou na zemi totiž rozmístěny hlavy trofejí čekající na pověšení. Ty by měly zdobit nejen stěny místností v přízemí, ale hlavně také schodiště a chodby v prvním patře.

Africké safari

I když v početné sbírce najdeme například skunka nebo medvěda ledního, většina zvířat pochází z Afriky.

„Sbírka je nádherná, už se nemůžu dočkat, až zahájíme sezonu a novou expozici uvidí návštěvníci. Některá zvířata nám zdobila prostory zámku už minulý rok a setkali jsme se s obrovským zájmem,“ řekl kastelán, který si pro oživení své průvodcovství pokaždé doplní nějakou zajímavou či srandovní historkou.

Stěhování třímetrového medvěda

Jedním z největších zvířat, jež budou celou nadcházející sezonu zdobit zámek, je lední medvěd stojící na zadních nohách. Tento zhruba třímetrový kousek budil v mnohých návštěvnících respekt sice už minulý rok, pracovníci zámku se však v jeho případě nezájmu neobávají.

„Letos chceme medvěda umístit do vstupní místnosti zámku. Bude to tak první zvíře, které bude vítat příchozí návštěvníky. Snad nám je moc nevyplaší,“ vtipkoval kastelán.

Zvířata strávila zimu pohromadě

Protože jsou vycpaniny háklivé na vlhkost, pracovníci zámku je na zimní měsíce snesli do jedné místnosti. „V místnosti jsme celou zimu lehce přitápěli, abychom se vyvarovali nadměrné vlhkosti. Nyní je opět rozmisťujeme po zámku,“ přiblížil závěrem pracovní průběh před sezonou Jaroslav Hrubý, který se do práce často zabere natolik, že je nucen na zámku i přespat.

Zvířecí safari a další nové expozice budou poprvé k vidění v sobotu 28. května.