Oblak smogu, který zahalil Krnovsko, se projevil sníženou viditelností a všudypřítomným zápachem.

„Jak moc špatný vzduch dýcháme, to nevíme přesně, protože v Krnově se už nenachází žádná měřicí stanice. Aktuální úroveň znečištění ovzduší můžeme pouze odhadovat z informací Českého hydrometeorologického ústavu, z informací o vyhlášení či odvolání signálů ústředního regulačního řádu a z aktuálních měření na měřicích stanicích Opava-Kateřinky a Studénka,“ uvedla Jana Vágnerová z odboru životního prostředí Městského úřadu v Krnově.

Mezi těmito stanicemi v Kateřinkách a Studénce a Krnovem existuje těsný vztah. „Pokud je na nich naměřena průměrná čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu vyšší než povolený limit 50 mikrogramů na metr krychlový, s dvoutřetinovou pravděpodobností je stejná situace i v Krnově,“ vysvětlila Jana Vágnerová jak odhady částečně nahrazují přesná měření.

Protože v samotném Krnově není v provozu žádný významný zdroj tuhých látek znečišťujících vzduch, který by bylo nutné regulovat, není v Krnově vyhlašován ani signál upozornění na zhoršenou situaci nebo regulace ve smyslu zákona o ochraně ovzduší.

O to více záleží na chování jednotlivců i firem. Všichni, kteří žijí a podnikají v lokalitě, kde nastala smogová situace, by měli svým jednáním minimalizovat množství vypouštěných škodlivin do ovzduší v domácích topeništích nespalovat odpadky a nekvalitní uhlí a dříví, nezvyšovat prašnost vzduchu, nepoužívat osobní automobilovou dopravu a rozhodně situaci ještě nezhoršovat například pálením mokrého listí, jak se tomu kolikrát děje, což mohou dosvědčit krnovští strážníci.

Právě Městská policie Krnov v poslední době řešila několik stížností na pálení listí, které nehořelo, ale dýmalo a dusilo kouřem okolí. „V Krnově neexistuje vyhláška zakazující pálení listí, takže pokud se nám podaří zastihnout viníka, můžeme ho jen požádat, aby oheň uhasil a upozorníme ho, že pálit může pouze suchý odpad ze zeleně, přičemž nesmí kouřem obtěžovat sousedy a zamořovat okolí. Pálení listí se navíc musí dít za příznivého počasí a ne za inverzní situace,“ řekl velitel Městské policie Krnov Pavel Moravec.

Teplotní inverze, neboli obrácení teplotního rozvrstvení, je jev, kdy teplota s nadmořskou výškou stoupá. Inverze zhoršuje rozptylové podmínky, což je příčinou hromadění smogu v nížinách. Za normálního stavu se ovzduší ohřívá o zemský povrch a společně se splodinami stoupá vzhůru a na jeho místo přichází nový chladný vzduch. Inverze proudění zastaví a na dně chladného údolí se začnou srážet vodní páry.