Starosta Krnova Tomáš Hradil ujišťuje, že radní k tomuto rozhodnutí dospěli po pečlivém uvážení. Nájemníkům, kteří mají uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, bude v červnu zaslán nový evidenční list s informací o zvýšení nájemného s tím, že nájemné jim bude zvýšeno od října 2022. 

„Nájemné v městských bytech se pohybuje už dlouho výrazně pod realitou na komerčním trhu bydlení. Sazby máme navíc nižší než řada měst v Moravskoslezském kraji. Výnos z vyššího nájemného využijeme. V následujících měsících a letech chceme zvýšit tempo investic do bytového fondu a dalších nemovitostí v majetku města,“ zdůvodnil krok radních starosta Tomáš Hradil.

Zdravotníci SZZ Krnov, kteří se starají o pacienty se středně těžkým a těžkým průběhem onemocnění Covid-19.
Všichni covid pacienti v krnovské nemocnici jsou neočkovaní

Nárůst by podle něj neměl ekonomicky dopadnout na nejchudší domácnosti, mohou totiž žádat od Úřadu práce kompenzace ve formě příspěvku nebo doplatku na bydlení.

Růst o deset korun za metr

V prvním cenovém pásmu to znamená změnu měsíčního nájemného z 55 na 65 korun za metr čtvereční. V druhém pásmu pak z 50 na 60 korun. Zrušeno bude třetí pásmo, v němž se nacházejí domy Albrechtická 156, 160, 162, 164 a 166, Vrchlického 7 a 9 a ubytovna v Chářovské ulici. Domy v Albrechtické přejdou do druhého pásma. Zde základní nájemné stoupne ze 45 na 60 korun.

Ve zbývajících domech bude nájemné zachováno v původní výši, tedy 45 korun.

Silnice mezi Zátorem a Novými Heřminovy se v těchto dnech změnila v jedno velké staveniště. Řidiči musí být trpěliví.
OBRAZEM: V Nových Heřminovech se řidiči musí obrnit trpělivostí

Nájemné se nemění v komunitním domě pro seniory v Kostelci ani v domech zvláštního určení, tedy s pečovatelkou službou, kde zůstává na úrovni 60 nebo 42 korun za metr čtvereční a měsíc, podle toho, kdy byla uzavřena nájemní smlouva.

V bytech, kde bylo vydraženo nájemné pod nově stanovenou pevnou cenu nájemného, bude nájemné zvýšeno na sazbu podle cenového pásma, ve kterém se byt nachází.

Pro ty, kteří už dnes platí více, se nic nemění. U obálkových řízení, které se uskuteční po 1. 1. 2022, se základní cena nájemného nově stanovuje na 80 korun za metr čtvereční.

Smlouva na dobu určitou

Nájemníci, kteří mají uzavřenou smlouvu na dobu určitou, budou nyní pracovníky úřadu informováni, že jim stávající smlouva nebude obnovena.

Objev na Osoblažce: na nádraží v Bohušově se pod omítkou ukrýval původní český název Fulšten. 17. listopadu 2021
Objev na Osoblažce: Bohušov býval Fulštejn, nádraží skrývalo původní název

Budou požádáni, aby se dostavili k uzavření smlouvy nové, v opačném případě budou vyzváni k vyklizení bytu. Jako první budou osloveni ti, kterým končí smlouva k 31. 12. 2021.