„Jednotlivé kroky se musí přijímat uvážlivě. Osobně si myslím, že z nejhoršího stále nejsme venku, moc si přeji, aby se situace zlepšila. Lidé se by nadále měli chovat zodpovědně,“ míní zdravotní sestra.

"Aby to nebyl průser," zní z Ostravy

Současnou situaci kolem nouzového stavu a jeho případné ukončení od pondělí ale děsí i další zdravotníky v regionu. „Aby to nebyl průser,“ vzkazují například její kolegové z infekční kliniky Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Ti se obávají, že od pondělí může nastat v Česku „karneval“, totiž radost z ukončení nouzového stavu. Doprovázená oslavami se vším všudy včetně přenosů čínské nákazy. Zdravotníci vzpomínají na uvolnění před Vánoci a nárůstů případů po nich.

„Bojíme se, co to může přinést,“ říká Lenka Petroušová, zástupkyně přednosty infekční kliniky Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Sama se o jara setkává se stovkami nakažených covidem v různě závažných stavech. Toto onemocnění – se středně těžkým průběhem – má ostatně už i za sebou.

FNO hlásí druhý únorový pátek obsazeno pacienty s koronavirem třiačtyřicet standardních lůžek na infekčním a dvanáct na jednotce intenzivní péče. „Všude jsou volná místa a další rezervy,“ popisuje její mluvčí Petra Petlachová. Neznamená to ale, že je tady změna k lepšímu, pouze se situace stabilizuje.

Špitály bojují s nakaženým personálem. Kovidová ARO jednotka v nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice.
Bez nouzového stavu hrozí v MS kraji kolaps zdravotnictví. Bude to do 14 dní

Deset tisíc nakažených v republice je stále denní průměr

„Jedna nemocnice má těchto pacientů méně, další mnohem více, v průměru to pořád není dobré,“ podotýká Petroušová. Deset tisíc nakažených v republice je totiž stále denní průměr. V nemocnicích nekončí jen ti potřebující ventilátor či vysokoprůtokové kanyly, ale i další napojení „jen“ na kyslík do nosu.

Od porubských zdravotníků zaznívá konstatování, že též už chtějí normálně žít. „Ale je otázka, jestli můžeme?“ tlumočí jejich mínění zástupkyně přednosty infekční kliniky. Důležitější, než řešit zábavu a nakupování, jak doplňuje, je obnovení školní docházky. Což jako máma studentů gymnázia ráda uvítá.