Zámky na Osoblažsku byly dlouho nepřístupné, protože ministerstvo zdravotnictví z nich udělalo sklady. Výprodej těchto památek byl na spadnutí už před sedmi lety, když ministr Julínek nabídl zámky Dívčí Hrad, Slezské Rudoltice a Brantice v jednom balíku se čtrnácti dalšími nemovitostmi za cenu kolem sto milionů korun.

Z prodeje sešlo jen díky tomu, že se starostové Dívčího Hradu, Rudoltic a Brantic společně vydali protestovat do Prahy.

Maltézští rytíři o zámek nepožádali

Zatímco Brantice a Rudoltice získaly zámky do svého majetku, ten v Dívčím Hradu patří státu dodnes. Privatizace této kulturní památky formou prodeje se chystá příští rok.

„Zámek Dívčí Hrad plánujeme v příštím roce nabídnout k prodeji prostřednictvím výběrového řízení. Jedná se o bývalý církevní majetek Suverénního řádu maltézských rytířů, který na něj neuplatnil nárok dle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

Součástí areálu je budova zámku, přírodně krajinářský park s pozůstatky dvou kašen, kamenný most, ohradní zeď se třemi baštami, barokní sýpka, bývalá konírna a zděná patrová budova upravená na byt správce," potvrdil Radek Ležatka, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Bezúplatný převod? Asi ne

Dívčí Hrad neměl takové štěstí jako Slezské Rudoltice a Brantice, protože v tomto případě se nepodařilo dohledat dokumenty prokazující nárok obce na zámek.

„Proto tedy zůstal zámek Dívčí Hrad ve správě Zdravotnického zásobování krizových stavů Příbram. Obec již kontaktovala nového správce zámku ÚZSVM. V uplynulých dnech obec zjistila, že bude zámek prodáván a požádala o potvrzení, že nebude možné zámek převést na obec bezúplatně.

Bohužel dle informací, které máme, je možné zámek převést zdarma na obec jen za předpokladu takzvaného veřejného zájmu, což ale není zvýšení turistického ruchu, konání kulturních a společenských akcí v prostorách zámku. Zámek tedy nejspíš bude prodáván ve výběrovém řízení v příštím roce," popsal starosta Dívčího Hradu Jan Bezděk špatné vyhlídky obce na získání zámku.

Přitom pozitivní případy ze Slezských Rudoltic nebo Linhartov ukazují, že mnohé obce se v roli majitele zámku osvědčily.

Bohužel v případě Dívčího Hradu přichází v úvahu pouze bezúplatný převod, protože na koupi rozpočet obce nestačí. „Naše obec se v minulých letech soustředila na rozvoj bytového fondu a různé rozvojové projekty, takže nemá dostatek financí na koupi zámku," doplnil starosta Bezděk, který se už v minulosti zajímal, jak by bylo možné řešit majetkové vztahy i rekonstrukci zámku.

Opravit a otevřít veřejnosti

„Uskutečnilo se několik jednání, která měla řešit stav zámku. Vyjádřil se k tomu i Městský úřad Krnov, respektive odbor regionálního rozvoje a památkové péče, který zhodnotil stav této památky. Výsledkem bylo vytvoření návrhu 21 prioritních prací na budově zámku a okolních budovách.

Z nich nejdůležitější je oprava střechy, krovů a oprava dřevěného bednění," doplnil starosta Bezděk s tím, že obec hledala vlastní náměty na využití zámku a předběžně jednala s potenciálními partnery o opravách a využití zámku.

Všechny záměry měly společný cíl: otevření zámku pro veřejnost. „Zámek je stále pro veřejnost uzavřen. Bohužel to platí i pro zástupce obce. Není možné se do zámku podívat ani individuálně, což mohu potvrdit po vlastních zkušenostech, kdy nám zanikající Zdravotnické zásobování krizových stavů Příbram prohlídku nedovolilo," uzavřel starosta Bezděk.