Plicní léčebna Žáry u Města Albrechtic bývala sanatoriem vyhlášeným po celé republice. Moravskoslezský kraj ji prodal za 2,2 milionu, přestože její hodnota byla mnohonásobně vyšší.

Větší část areálu Žáry koupil před rokem a pár měsíci velmi výhodně muž z Města Albrechtic. Některé podezřelé okolnosti tohoto prodeje dokonce prošetřovala policie. Porušení zákona však nakonec zjištěno nebylo. Ukázalo se však, že nový majitel bývalé plicní léčebny byl pouhým překupníkem, který většinu objektů a pozemků rychle rozprodal soukromým osobám a podnikatelským subjektům.

Kraj se nyní rozhodl zprivatizovat také zbytek areálu Žáry, který představuje Léčebna dlouhodobě nemocných. Pacienti budou přesunuti do albrechtické nemocnice. Aby se předešlo pochybnostem v první fázi privatizace areálu, najal si kraj na prodej specializovanou firmu. Budoucího vlastníka léčebny ale čeká také jednání s majitelem již zprivatizovaného areálu, protože kraj poněkud neuváženě prodal všechny okolní pozemky včetně příjezdových cest.

K uzavření léčebny dochází hlavně kvůli finančně náročnému provozu. „Léčebna dlouhodobě nemocných na Žárech byla sice v krásném, ale těžko dostupném prostředí. Objekt nebyl v ideálním stavu, chyběly vhodné spoje pro zdravotnický personál ani příbuzné pacientů. V zimě byla situace ještě horší. Nemocnice se po dohodě se zřizovatelem rozhodla léčebnu přestěhovat do svých prostor v centru Města Albrechtic, kde budeme schopni klientům poskytnout lepší služby. Uvolněný objekt na Žárech jsme předali kraji, který jej vlastní,“ shrnul Ladislav Václavec, ředitel krnovské nemocnice.

Podle mluvčí kanceláře hejtmana má stěhování léčebny řadu výhod. „V oblasti personální půjde zejména o lepší zajištění nočních služeb. Personál bude mít jednodušší cestu do práce. Další výhody jsou materiální, protože dojde ke snížení nákladů při zajištění provozu. Dojde i k úspoře prostředků za dovoz stravy či údržbu areálu. Také se zlepší dostupnost pro návštěvy klientů. Dojde k lepšímu zajištění péče o pacienty při prokazatelném snížení nákladů,“ sdělila Odstrčilíková, tisková mluvčí.

Na prodej již posledního objektu z původního komplexu na Žárech se vedení Města Albrechtic dívá rozpačitě. „Pro občany je samozřejmě lepší, když bude léčebna v centru města. Na druhou stranu si myslíme, že je škoda prodávat zbývající část plicní léčebny na Žárech, protože toto zařízení by mohlo být využito jinak. Rozprodej nemovitostí v prvním kole prodeje nám nic nepřinesl a navíc částka, kterou kraj utržil, byla vzhledem k velikosti pozemků a stavu budov dost podhodnocená,“ shrnul Luděk Volek, starosta Města Albrechtic.