Popadané kmeny na víc než čtyřiadvacet hodin zatarasily silniční spojení Šumperska s Bruntálskem přes sedlo Skřítek.

Na noc plnou hrůzy nezapomenou manželé Kotíkovi, kteří pobývali o víkendu na své chatě v osadě Klepáčov poblíž Skřítku.

„V jednu hodinu v noci to začalo praskat. Ve dvě hodiny se ulomila desetimetrová špice smrku a spadla nám na auto,“ ukazuje Ilko Kotík na svůj jen několik let starý vůz. „Škodu odhadujeme na sto tisíc,“ dodal.

Přesto mohou manželé Kotíkovi mluvit o štěstí. Na sousední chatu se svalily dva statné smrky. Chalupě poničily střechu, masa dřeva a větví zavalila terasu.

„Ležela jsem v posteli a pořád jsem slyšela praskot. Stromy padaly všude okolo. Vršky našich smrků se větrem ohýbaly o pět, šest metrů. Byla jsem polomrtvá hrůzou,“ svěřila se Ivana Kotíková. „Já jsem se musel ramenem opřít o dveře, abych je zevnitř zavřel. Tak silně foukalo,“ popisuje její manžel.

Síla větru se naplno projevila na nedalekém sedle Skřítek. Na silnici tu vichr shodil desítky stromů.

„Hlavní důvod vidíme v tom, že přišla rychlá a masivní obleva, takže půda byla rozmočená. Drtivá většina stromů byla vyvrácena poryvem větru i s kořeny, klasických polomů bylo méně,“ konstatoval Radim Mamula z firmy SOUS Velké Albrechtice, která má na starost zimní údržbu silnice.

Cestu museli silničáři uzavřít v neděli ráno. Na odklízení mohli začít pracovat až v deset hodin večer, jakmile se vítr utišil. Do pondělního rána se podařilo padlé stromy z vozovky odklidit. Hlavní tah na Bruntál byl neprůjezdný zhruba čtyřiadvacet hodin.

„Vše jsme konzultovali s hasiči. Ani oni tam nechtěli vjet dříve, než pomine riziko silného větru,“ objasnil Radim Mamula.

V REZERVACI VYVRÁCENÉ STROMY ZŮSTANOU

Silnici z východní strany lemuje národní přírodní rezervace. Postup v likvidaci polomu proto bude jiný než obvykle.

„Silnice, příkopy a manipulační prostor okolo se samozřejmě odklidí. Jinak se kmeny odkorní a veškerá dřevní hmota v národní přírodní rezervaci zůstane k rozpadu,“ objasnil vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti CHKO Jeseníky Petr Šaj.

Celou neděli měl zavřeno motorest na Skřítku. Ke známé restauraci se totiž nikdo nemohl dostat. „Jen jsme sem přijeli, vytřeli jsme a zase jsme jeli pryč. Hlavní silnice byla uzavřená ze dvou stran, my jsme se sem dostávali bočními cestami,“ řekl syn majitele motorestu David Sedlačík.