Mimo úžasné zážitky z cestování a pobytu v exotické zemi si Helga Bedáňová z Bruntálu odvezla z Číny i jeden zážitek pořádně hrůzostrašný. V ten samý den, kdy se zapsala na certifikační zkoušku z čínštiny, přišlo do patnáctimilionového města Chengdu zemětřesení. Byla sobota 20. dubna.

„Centrum zemětřesení nebylo sice přímo v Chengdu, ale v malé oblasti Ya´an, 116 kilometrů od Chengdu, ale otřesy byly cítit až v Chengdu," vzpomínala Helga Bedáňová na událost ve městě, kde studovala. Po otřesu v Chengdu ještě celý víkend dotřásalo.

Certifikační zkouška byla určena pro studenty čínštiny jako cizího jazyka a týž den probíhala na více místech v Číně. Zemětřesení přišlo v 8 hodin, zkouška začínala v 8.45 hodin. „Spousta žáků přišla na zkoušku hrozně rozrušena, bez psacích potřeb, neupravena. Bylo vidět jak je hodně lidí v šoku, protože pro většinu z nich to bylo první zemětřesení v životě," popisovala situaci studentka Bedáňová.

Při zkoušce se v častých intervalech ozývaly dotřesy, všechno se hýbalo, auta venku houkala, lidé vybíhali s křikem před domy. Studentům ale zkoušku nezrušili, naopak tvrdili, že se nic neděje, že zemětřesení není silné, což prý měli pravdu, ale zmatky venku byly velké. Zkoušené studenty otřesy velmi rozrušovaly. „Zdálo se mi, že nejvíce se učitelé bojí o bezpečnost papírů, na které se psala zkouška," připomněla si nyní už poměrně veselou vzpomínku Bedáňová.

Zkoušející neustále opakovali, že pokud by zemětřesení zesílilo, musí studenti papíry nechat na stole, vyběhnout ven z budovy, a pak se zase vrátit. Hlavně se nesměly ztratit papíry, přemístit, ani vynést z místnosti. „Kdybych z toho tenkrát nebyla vyděšená, tak bych se té jejich starosti o papír i zasmála. Zkoušku jsem naštěstí udělala," dodala Helga Bedáňová.