Poslední etapou pokračovalo ve čtvrtek 3. únoramezinárodní mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2011. Na programu byl branný štafetový závod volným terénem na šestikilometrové trati. Štafetu i letošní sedmnáctý ročník Wintru Survivalu vyhráli s velkým náskokem tankisté ze 73. tankového praporu Přáslavice.

„Byl mezi nimi jeden závodník, který běžel Jizerskou padesátku a tam skončil druhý, takže to byl velký tahoun družstva,“ prozradil mluvčí závodu Pavel Pazdera. Druzí se umístili studenti Vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy z Prahy. Třetí místo patří družstvu Základny munice Týniště nad Orlicí.

I letos kvůli náročným disciplínám prořídly řady soutěžících. Svou daň si opět vybrala dvoudenní vysilující etapa, kdy vojáci absolvovali padesátikilometrový přesun horským terénem a plnili obtížné úkoly. V úterý večer kvůli únavě, vyčerpání a pro drobná zranění vzdala čtyři družstva. Ve středu pro technické problémy ze soutěže odstoupilo družstvo Belgie, závodníky začalo zlobit lyžařské vázání.

„Náročnost závodu je velmi vysoká, například lezecké disciplíny splnila jen polovina družstev. Pro příští ročník uvažujeme, že bychom udělali disciplín více, ale méně náročných. To ale v žádném případě neznamená, že by se snížila celková náročnost závodu. Jen nechceme, aby nesplnění disciplíny mělo demotivující vliv na závodníky,“ řekl Pavel Pazdera.

Winter Survival není jen sportovním počinem, ale také bojovou průpravou vojáků, kde platí těžko na cvičišti, lehko na bojišti. „V podstatě všichni vojáci se dnes zúčastňují zahraničních vojenských misí,“ podotkl hlavní rozhodčí závodu David Ullrich.