Týmy na startu Závodu míru reprezentují Rakousko, Belgii, Česko, Dánsko, Francii, Německo, Velkou Británii, Maďarsko, Itálii, Lucembursko, Mexiko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko a USA.

Cyklistické světové hvězdy budoucnosti, nejlepší čeští jezdci a a nejnáročnější stoupání v tuzemsku srovnatelná s výškovými metry v Alpách. To bude letošní ročník Závod míru do 23 let, který se pojede od 8. do 11. června v Jeseníkách.

Startoval tu Pogačar i Alaphillipe

V minulosti se klání účastnili například vítěz Tour de France Tadej Pogačar ze Slovinska, dvojnásobný mistr světa z Francie Julian Alaphilippe či nedávný vítěz etapy na Giru d´Italia Filippo Zana z Itálie a také v letošní sezoně se dá očekávat v jednadvaceti reprezentačních týmech z celého světa účast největší talentů.

„Připravujeme závody, které jsou pravidelně v kalendáři nejlepších světových jezdců i týmů, chystáme atraktivní a náročné etapy, klademe velký důraz na bezpečnost. Uzavírkami chceme co nejméně omezit život v regionu a vyvážit to atraktivní podívanou. Samozřejmostí je, že uklidíme a na silnicích po nás nezůstane nepořádek,“ řekl ředitel závodu Leopold König.

Závod míru prosvištěl Bruntálem.
Podívejte se: Závod Míru prosvištěl centrem Bruntálu

Letos na vycházející hvězdy pelotonu čeká celkem 420 kilometrů, během nichž vystoupají 7560 výškových metrů. Královská etapa doznala změny oproti minulému ročníku. Mladíci pojedou 10. června na Dlouhé stráně a následně se budou drápat ještě na Červenohorské sedlo. „Jeseníky ukazují sílu všech jezdců. Bez nadsázky můžeme říct, že jde o závod srovnatelný s těmi, které jsou někde v Pyrenejích či Alpách,“ zdůrazňuje Leopold König.

V rámci zvýšení bezpečnosti Závodu míru U23 přizval Leo König do organizačního týmu Jihoafričana Roberta Huntera, devítinásobného účastníka Tour de France, který pečuje také o bezpečnost při Tour de Suisse. „Organizace na úrovni World Tour je pro něj rutinou. Jak pro kvalitu, tak bezpečnost závodu představuje spolupráce s takovými odborníky správnou cestu,“ je přesvědčený Leopold König.

Závod míru 2021 cyklistů do 23 let.
OBRAZEM: Červenohorské sedlo i Dlouhé stráně. Cyklisty prověří náročné Jeseníky

Generálním partnerem závodu je společnost Allwyn. „Na Závod míru se moc těšíme. Koná se v nádherných kulisách Jeseníků za účasti 22 národních týmů z celého světa. Má bohatou historii a je právem považován za jeden nejprestižnějších cyklistických podniků na světě. Věříme v jeho sílu měnit životy a inspirovat jednotlivce k dosažení jejich potenciálu. Stejně jako ostatní zastávky Poháru národů podporuje nejlepší začínající talenty cyklistiky a mnohým z nich poskytuje příležitost předvést své schopnosti a plnit si své sny," říká Pavel Turek, ředitel globální značky, firemní komunikace a CSR.

Nominace ČR

Jakub Ťoupalík, Pavel Novák, Milan Kadlec, Karel Camrda, Tomáš Obdržálek, Filip Řeha. Trenér René Andrle

Závod míru je součástí Poháru národů, který patří do nejvyšší kategorie na světě pro jezdce do 23 let. Tvoří ho ještě etapové bitvy v Polsku, Slovensku a v Maďarsku a ve Francii. Doprovodným programem je výstava fotografií nejen ze Závodu míru, ale také z Czech Tour či Tour de France a Giro d'Italia.

Na pražské Bořislavce vystaví své výtvory přední sportovní fotografové v čele s Markétou Navrátilovou, která fotila pětadvacet ročníků Tour de France. Snímky budou k vidění od konce června do srpna a výtěžek z prodeje poputuje i na podporu znevýhodněných dětí z České olympijské nadace.

O víkendu 10. a 11. června čeká na diváky fanzóna s velkoplošnou obrazovkou, show na slackline, stánky s oficiálním merchandisingem a občerstvením a s řadou hudebních a tanečních vystoupení. V sobotu při královské etapě si lidé užijí fanzónu na Červenohorském sedle, kam lze vyjet autem jen do 13.30, poté se silnice z obou stran uzavírá a na kopec se dostanete na kole nebo pěšky. V neděli se show přesune do Jeseníku.

Program Závodu míru U23 – Grand prix Jeseníky

Prolog – 8. června: Jeseník – Jeseník (3,1 km, 22 výškových metrů) 
1. etapa - 9. června: Jeseník - Rýmařov (121,9 km, 2047 výškových metrů)
2. etapa – 10. června: Bruntál – Červenohorské sedlo (129,1 km, 2809 výškových metrů)
3. etapa – 11. června: Jeseník – Jeseník (166,1 km, 2682 výškových metrů)