Třeba projekt Ježíškova vnoučata, ve kterém senioři zveřejní svá vánoční přání, a mladí lidé ve věku jejich vnoučat se pak pokouší je splnit. Může se jednat o vánoční dárky, ale i zážitky. Školní družina v Zátoru si v projektu Ježíškova vnoučata vyhlédla paní Růženku, které je 91 let a přála by si pod stromeček povlečení.

Rozsvícení vánočního stromu na Masarykově náměstí, 26. listopadu 2022, Ostrava.
Hledá se nejkrásnější vánoční strom Moravskoslezského kraje a Česka

Škola byla plná vánočních dílniček, kde se zájemci mohli pustit do zdobení perníčků i sádrových odlitků, nebo si návštěvníci ve třídách mohli vybírat z nepřeberného množství dekorací a potenciálních dárků.

Zlomyslný vánoční skřítek

Vánoční školní besídka byla příležitost jak rodičům, kteří zají z vánočních pohádek pouze Mrazíka nebo Tři oříšky pro Popelku, představit fenomén dnešní mládeže: zlomyslného vánočního skřítka jménem Grinch. Skřítek Grinch pochází z malé vesničky ve sněhové vločce.

Cesta kyvadlovým autobusem z Hvězdy na Ovčárnu od 11. prosince 2022 podraží ze 40 na 50 korun. Zvýší se také ceny Turistické jízdenky Jeseníky ze 100 na 150 korun.
Autobusem na Ovčárnu za padesát, autobus v Jeseníkách už od prosince podraží

Tam také žijí Kdovíci, kteří se chlupatého a zeleného Grinche bojí. Grinch sestrojí motorové saně, vyrobí si obleček jako Santa Claus a vyrazí do vesničky ukrást Vánoce. Vezme všem dárky, vánoční stromečky. V Zátoru už díky místním dětem vědí, jak pohádka dopadne.