Potřebuje Krnov psychiatrickou ambulanci? Budou tam lidé, kteří mají psychické potíže, chodit? Před dvěma roky jsme odpovědi mohli jen tušit, dnes už je známe.

Psychiatrickou ambulanci, která je v krnovské nemocnici otevřená druhým rokem, dlouhodobě navštěvuje přes tři tisíce pacientů.

„A jejich počet stále roste," konstatoval Ivan Pavlák, náměstek pro léčebnou péči krnovské nemocnice s tím, že při zahájení provozu psychiatrické ambulance se zájmem o tuto službu počítali, nicméně příliv pacientů předčil očekávání.

Psychiatrická ambulance je v krnovské nemocnici otevřená dva dny v týdnu, a to v úterý a ve čtvrtek. Krnovští a bruntálští pacienti tak už druhý rok nemusí navštěvovat vzdálené ambulance. Ordinace je podle informací nemocnice stoprocentně využitá.

„Ambulance slouží pro všeobecnou psychiatrii a psychosomatickou medicínu a zajišťuje také konzultační péči o hospitalizované pacienty se somatickými chorobami. Prozatím je určena jen pro dospělé pacienty," popsal zaměření ambulance ředitel nemocnice doktor Ladislav Václavec.

Ambulance navázala spolupráci s blízkou Psychiatrickou nemocnicí v Opavě a také s domovy důchodců, ústavy sociální péče a se zařízeními chráněného bydlení.

PSYCHÓZY ZE STRESU

A s jakými problémy lidé do ordinace psychiatra docházejí?

„V poslední době je největší příliv pacientů s psychotickým onemocněním, což jsou akutní psychózy vzniklé stresem a zátěží, se schizofrenií a schizoafektivními poruchami. Další nárůst klientely je z řad seniorů od 65 let, kteří potřebují léky na podporu paměti," uvedla mluvčí nemocnice Eva Kijonková.

Zařízení pomáhá pacientům zvládat obtíže při onemocněních, jako jsou například schizofrenie a jiné závažné duševní nemoci, poruchy nálady, obsese, fobie, psychické poruchy v důsledku onemocnění mozku, mentální retardace a závislosti vyvolané účinkem psychoaktivních látek.

„Zabýváme se také akutní reakcí na stres, poruchami přizpůsobení, poruchami spánku, neurotickými poruchami či posttraumatickými stresovými poruchami," vyjmenovává vedoucí lékařka psychiatrické ambulance Dominika Procházková. Ambulance přebírá také pacienty z Psychiatrické léčebny Opava k ambulantní péči po hospitalizaci, navíc poskytuje konziliární služby pro pacienty na všech lůžkách krnovské nemocnice.

Gabriela Mathiasová