Společnost Cone-Stavitelství v září dům za sedm milionů korun, kompletně zateplený, předala městu. Změna, kterou budova prošla, je patrná na první pohled. Má nová okna, opravené balkony, jeho obvodové stěny jsou zateplené a mají novou fasádu. Chodci si možná už všimli, že na severní straně původní mozaiku nahradila malba s motivem koček.

„Rozhodně je to změna k lepšímu nejen z hlediska energetiky, ale také po estetické stránce. Původní šedivý banální dům se hodil na náměstí plné barev asi jako pěst na oko. Nové barevné řešení, které oživilo fasádu, navrhl architekt Marcel Kolarz. Právě on přišel s vtipným nápadem použít tam jako výzdobu motiv koček," komentovala dokončené dílo starostka Alena Krušinová.

Po zateplení fasádu obsadila tato skupina koček z autorské dílny architekta Marcela Kolarze.Kočky hrají s chodci hru na schovávanou

Kolarzovy kočky jsou pozoruhodné tím, jak si s chodci hrají na schovávanou. Jsou vidět jen z určitého úhlu, takže si jich mnozí Krnované ještě nevšimli. „Kočky jsou půvabné v tom, že se před chodci stále schovávají za roh a uvidíte je, jen když se nahoru podíváte ze správného místa.

Schválně jsem se zeptala kolegů na zasedání rady, kdo z nich si všiml cestou na radnici něčeho nového na náměstí. Znovu se mi potvrdilo, že koček si všimnete jen tehdy, když víte, kam zaměřit pozornost ve správný okamžik," popsala starostka Krnova Alena Krušinová, kolik zábavy si lze užít s uměleckou dekorací fasády, když se před vámi schovává.

Není vidět, ani když člověk přichází na náměstí po chodníku od pošty, ani když jde z náměstí opačným směrem. Výhled na ozdobenou plochu s kočkami chodcům zakrývá drogerie Schlecker nebo roh sousedního domu.

Také další domy čeká zateplení

„Od celkového zateplení objektu očekáváme výrazný pokles nákladů na vytápění, s nimiž by mělo být spokojeno nejen město, ale především nájemníci, kterým se sníží platby za služby," zdůvodnila investici vedoucí odboru správy majetku města Lenka Andršová. Také další opravy domů, které v současnosti v centru Krnova probíhají, jsou nezanedbatelné.

V některých městských bytových domech se do konce roku dočkají nových plastových oken, které jim mohou přinést úspornější vytápění, ale někde kvůli požadavkům památkářů musí být i nová okna dřevěná. Každopádně do oprav svého bytového fondu město Krnov letos investuje desítky milionů korun.

Panelák na krnovském náměstí původně zdobila tato klikatá abstraktní mozaika.

Panelák na krnovském náměstí původně zdobila tato klikatá abstraktní mozaika. Foto: Dita Círová

Po zateplení fasádu obsadila tato skupina koček z autorské dílny architekta Marcela Kolarze.

Po zateplení fasádu obsadila tato skupina koček z autorské dílny architekta Marcela Kolarze. Foto: Deník/Fidel Kuba