Starostka Krnova Alena Krušinová nechala krnovským zastupitelům promítnout malou ukázku, jak budou za pár dní vypadat nové stránky krnov.cz. Podle tvůrců nové podoby stránek jde hlavně o dohánění moderních trendů v oblasti webdesignu.

Objev roku 2007

V roce 2005 vyhrál web Krnova třetí místo v krajské soutěži Zlatý erb. Nejvýznamnějšího ocenění se jim dostalo v roce 2007. Byly natolik průkopnické, že byly v soutěži časopisu Veřejné správy vyhlášeny jako Objev roku.

Odborníci prošli weby dvou stovek měst a obcí, než Krnov pochválili za originalitu a účelově strukturované informace. Tajemník krnovské radnice Igor Kozelek tuto cenu převzal na veletrhu Invex v Brně.

„Naše stránky se porotě líbily pro svůj vzhled i přehled a zejména ocenila, že jednoduchou formou poskytují občanům velké množství potřebných a užitečných informací. Vyzvedla především sekci Životní situace, která nabízí řešení životních situací občanů a podnikatelů a občané ji najdou na záložce městský úřad," uvedl Igor Kozelek po návratu z Brna.

Hlavními kritérii, které porotci posuzovali, byl rozsah informací o veřejné správě, přehlednost, interaktivnost, aktuálnost i design.

Je videozáznam veřejný nebo ne?

Vedení města si zakládá také na tom, že oficiální web Krnova přišel ve své době s průlomovým nápadem, který zvýšil transparentnost výběrových řízení. Jedná se o odkaz „Výběrová řízení", který je dále členěn na „veřejné zakázky" a „volná pracovní místa". Bylo možné zde najít veškeré zakázky vypisované městem v hodnotě nad sto tisíc korun.

Zástupci Krnova dlouho řešili, zda na městský web patří záznam ze zasedání zastupitelstva. Střetávají se zde totiž protichůdné principy transparentnosti a ochrany veřejných údajů. Videozáznamy zasedání zastupitelstva na dva roky úplně zmizely, ale loni se na internet zase vrátily.

„Všichni přítomní by měli vzít na vědomí, že průběh zasedání jako vždy nahráváme a videozáznam se objeví se i na internetu. Můžeme tak učinit po té, co zazněl průlomový soudní verdikt, že videozáznamy ze zasedání lze zveřejňovat," vysvětlila zastupitelům starostka Alena Krušinová.

Měla na mysli rozsudek Městského soudu v Praze, když zrušil rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů. Tento úřad pokutoval Psáry za zveřejnění záznamu zasedání zastupitelstva. Zákaz videozáznamů sice neměl oporu v zákoně, ale řada obcí podobně jako Krnov ze strachu před sankcí videozáznamy přestaly zveřejňovat a ty již zveřejněné navíc stáhly.

Přitom záznam jednání zastupitelstva je jedním z mála způsobů, jak se občané dozví, co se děje a jak si vedou zastupitelé, kterým ve volbách dali hlas.

Oficiální web krnov.cz ve své době sbíral ocenění za průkopnické nápady, ale dnes už přece jen působí zastarale. Už brzy tato podoba navždy zmizí a Město Krnov spustí web v novém modernějším hávu.

Oficiální web krnov.cz ve své době sbíral ocenění za průkopnické nápady, ale dnes už přece jen působí zastarale. Už brzy tato podoba navždy zmizí a Město Krnov spustí web v novém modernějším hávu.