Krnovské zastupitelstvo se sejde ve středu 9. listopadu od 16.30 hodin v hasičské zbrojnici na ulici Partyzánů.
„Asi nejdůležitějším bodem tohoto zasedání je vybrat jednu z variant jak dál zabezpečit poskytování sociální služby domova se zvláštním režimem, která dnes funguje v Domově jistoty na Ježníku. Devětsilu ale po 1. lednu 2013 končí nájemní smlouva v budově na Ježníku, a my musíme rozhodnout co dál,“ uvedla starostka Krnova Alena Krušinová.
Z předložených šesti variant se krnovští radní rozhodovali mezi dvěma favority. „Jednou z možností je sloučit oba krnovské domovy pro seniory v jeden celek, neboli sloučit Devětsil s domovem na Rooseveltově ulici. Druhá možnost je přesunout Devětsil do budovy bývalé plicní léčebny na Ježníku, která je od loňského roku majetkem města. Rozhodování to nebylo vůbec snadné, protože obě varianty mají své klady a zápory,“ popsala starostka jaké dilema zítra zastupitele čeká.
Po dlouhých diskusích a s ohledem na doporučení finančního i sociálního výboru se většina radních přiklonila ke sloučení obou domovů, a přestěhování klientek z Ježníku do Krnova. „Máme za to, že při posílení terénních pečovatelských služeb bude kapacita 140 lůžek pro Krnov stačit,“ uvedla starostka Alena Krušinová, která jedním dechem dodala: „Pokud zastupitelé budou mít stejný názor jako radní, bude nás čekat další oříšek jak naložíme s budovou plicní léčebny, z níž se v říjnu vystěhoval Odborný léčebný ústav tuberkulózy a respiračních nemocí krnovské nemocnice.“
Co bude s Káčkem?
Zastupitele čeká i další nepříjemné rozhodování, které sociální služby zachraňovat z městského rozpočtu, který je už beztak napjatý nadoraz. Rozhodnou o žádosti občanského sdružení Krystal Help neboli takzvaného Káčka, které se zabývá prací s drogově závislými. To se obrátilo na město s prosbou o dofinancování svých služeb na rok 2011. Potřebuje příspěvek minimálně ve výši 100 tisíc korun, aby rozjeté zavedené programy přečkaly drastické seškrtání státních dotací.
„Když jsme žádali na konci loňského roku o veřejnou finanční podporu z rozpočtu města, nevěděli jsme ještě, jak velkou získáme státní dotaci. Ta byla nakonec o 300 tisíc korun nižší, než jsme očekávali. Přitom počet drogově závislých, kteří k nám dochází nebo si mění injekční materiál, za poslední rok stoupl díky soustavné práci našeho terénního pracovníka o stovku. Nyní jsme v situaci, kdy jsme museli dva pracovníky propustit a pokud nezískáme sto tisíc korun na mzdové prostředky zbývajících dvou, budeme nuceni na poslední dva měsíce v roce naši činnost pozastavit,“ popsala situaci předsedkyně sdružení Martina Nováková.
Peníze chybí také na psí útulek
Pokud by zastupitelé schválili služby na pomoc drogově závislým, budou muset sáhnout do rezervy.
Ta ale není bezedná a dalších 130 tisíc korun z rezervy a 70 tisíc z prostředků odboru životního prostředí by mělo jít na pokrytí zvýšených nákladů spojených s ustájením čím dál většího počtu opuštěných psů v útulku ve Slezských Pavlovicích.
„Jinak se v úpravách rozpočtu neobjevuje nic zásadního, většinou se jedná o přesun finančních prostředků v rámci odborů,“ upřesnila starostka Alena Krušinová.
Další body zítřejšího jednání se budou týkat například žádosti Fotbalového klubu Krnov o přidělení státní dotace z Ministerstva školství na rekonstrukci přírodního trávníku na fotbalovém hřišti, ukončení členství města v Euroregionu Silesia, či rozhodnutí o vstupu Krnova do Národní sítě zdravých měst.