Když se v polovině dubna Martin Teplík na vlastní zahrádce neubránil přesile a skončil v nemocnici, ve Dvorcích to zvedlo vlnu solidarity. Místní demonstrovali před domem, do kterého se o týden dříve nastěhovali útočníci. Podepisovali petici, kterou zastupitelstvo projednalo v úterý 28. května. Vyzývá obec, ať vykoupí dům, ve kterém se střídali nepřizpůsobiví nájemníci. Petici podepsali i někteří zastupitelé.

Problém je v tom, že ve Dvorcích jsou desítky podobně problémových domů a bytů. Pokud obec tyto nemovitosti bude vykupovat pod tlakem veřejnosti a emocí, majitelé mohou žádat přemrštěné ceny.

EXEKUTOR: DŮM NENÍ NA PRODEJ

Majitel dotyčného domu se navíc ocitl v exekuci. „Dům teď majitel nesmí prodat bez souhlasu exekutora. Jedná se o malý dluh, takže exekutor sice majitelům zakázal prodej, ale ani on sám dům do dražby nepošle. V zájmu věřitelů je splátkový kalendář. Je pro ně výhodnější, aby dům vydělával nájemným, než aby šel pod cenou do dražby,“ informoval signatáře petice starosta Dvorců Jan Božovský.

BEZDOPLATKOVÉ ZÓNY

Další možností, jak potlačit nežádoucí nájemníky, jsou takzvané bezdoplatkové zóny. Dvorce už dávno před incidentem připravovaly vyhlášku, ale ukázalo se, že problematické byty a domy většinou nespadají do kategorie „ubytovna“. Navíc v některých nechvalně proslulých lokalitách se nedaří doložit konkrétní případy nekalého jednání. Občané Dvorců trpí chováním nepřizpůsobivých sousedů, ale policii moc často nevolají. Když se sousední Moravský Beroun rozhodl opustit Moravskoslezský kraj a přešel pod Olomouc, Dvorce přišly o dostupnost strážníků a policie.

BUDIŠOV STRÁŽNÍKY NEPŮJČÍ

„Moravský Beroun je mnohem blíž, ale do Dvorců musí jezdit policisté až z Bruntálu nebo z Horního Benešova. Trvá dlouho, než přijedou, tak je lidé k drobným přestupkům ani nevolají. Zákon obcím neumožňuje objednat si služby městské policie z jiného kraje, takže ani strážníci z Berouna nepřichází v úvahu. Jednáme s Budišovem nad Budišovkou, že bychom jejich městské policii financovali výjezdy do Dvorců, ale mají tak rozlehlou spádovou oblast, že nestíhají,“ konstatoval starosta Božovský s tím, že možná by pomohly projekty prevence kriminality.

NÁTLAK ZÁKONEM?

Vedení Dvorců má plán, jak vyvíjet tlak na majitele problémových nemovitostí důsledným vymáháním zákonných povinností. Snaží se vytvořit situaci, kdy majitelé domů a bytů ve vlastním zájmu přistoupí na prodej za odhadní cenu. Pokud kontroly hygieny, požárních předpisů, energetické náročnosti, likvidace odpadních vod nebo zdanění příjmů z pronájmů skončí pokutami, bude vyjednávací pozice majitelů nemovitostí jiná než dnes. Pokud pokuty zvýší jejich dluhy, může to přesvědčit i exekutora, aby dům poslal do dražby. Zastupitelé doporučili občanům, aby také oni přestali tolerovat porušování zákona a přestupky častěji hlásili policii nebo příslušným orgánům.