Smutně se přicházelo většině zastupitelů na úterní zasedání v budově bruntálské radnice.

Jen dva dny před zasedáním zemřel jejich kolega, pětašedesátiletý zastupitel a radní za ODS Petr Fiala, někdejší dlouholetý ředitel servisní organizace města Technické služby Bruntál. A nebyl to jediný důvod k zármutku. Před dvěma měsíci totiž 27. července opustil tento svět Jan Zahálka, teprve jednašedesátiletý ředitel společnosti Teplo Bruntál.

Bylo jasné, že jednání bruntálských zastupitelů nemůže začít jinak, než pietní vzpomínkou. Starosta Petr Rys po zahájení zasedání vyhlásil minutu ticha.

„Budu rád, když společně uctíme našeho přítele, povstaňte prosím," se slzami v očích vyhlásil bruntálský starosta Petr Rys. Zastupitelé včetně všech přítomných v sále povstali, aby na Petra Fialu, a též Jana Zahálku zavzpomínali.

Pieta by to byla důstojná, nebýt křiklouna z řad opozice, který se snažil přítomným vzpomínku zkazit. A bohužel se mu to také do určité míry povedlo.

Starosta Hroncovi řekl: Jste hulvát

Opoziční zastupitel Ivan Hronec nečekal ani deset sekund, než začal pochodovat po zasedací místnosti a bez jakéhokoliv ohledu na vyhlášenou pietní minutu ticha vykřikoval: „Já jsem chtěl říct, že se podílíte částečně i na panu Zahálkovi, a proto jsem vás tady žádal…"

To už byl bezcitný zastupitel přerušen napomínáním ze všech koutů sálu. „Tohleto jste teda přepískli, ani jste se s námi neporadili," dodal zastupitel Hronec a demonstrativně opustil jednací sál.

„Hanba, drzost!" ozývalo se směrem k zastupiteli, když se pak vrátil do sálu. „Budu rád, když vstoupíte do jednací místnosti. Abyste pak odpoledne nevykřikoval na náměstí, že jste nám to tady nandal. A chci vám říct, že vaše chování bylo naprosto nepřístojné a urážlivé vůči zesnulým, za které jsme drželi minutu ticha. Považuji vaše chování za hulvátské, a to naprosto neodpovědně, a očekávám, že mě budete žalovat," reagoval na chování zastupitele starosta Petr Rys.

Nový ředitel, nový zastupitel

Bude nyní nutné najít náhradu za oba zesnulé. Za Petra Fialu v řadách zastupitelstva a nového ředitele společnosti Teplo Bruntál za Jana Zahálku se už hledají náhradníci. Společnost Teplo Bruntál již vyhlásila výběrové řízení na funkci ředitele. Přihlášky mohou zájemci podat do 14. října, přičemž výběrové řízení je dvoukolové. V rámci druhého kola proběhne pohovor před výběrovou komisí.

Po náhlém úmrtí ředitele Jana Zahálky byl představenstvem společnosti dočasně pověřen vedením společnosti Miroslav Lukas. Co se týká Petra Fialy, jeho nástupcem by se měl stát další člen ODS z volební kandidátky.

„Mohu potvrdit, že se zastupitelem stane další člen naší strany, který ve volbách skončil na místě za Petrem Fialou," řekla předsedkyně oblastního výboru strany a městská radní Marcela Žáková. To, že opoziční zastupitel Hronec pokazil pietu, označuje za smutné, ale ne tragické. „Petr by si vůbec nepřál, aby mu takový člověk vyjadřoval nějakou úctu," vyjádřila se Žáková.