Příznivci linhartovského zámku uspořádali v sobotu 24. srpna noční prohlídku zámku a zámeckého sklepení a na rudoltickém zámku se odehrála tradiční strašidelná noc.

Úspěch každé noční akce závisí hlavně na tom, jak si organizátoři dokážou poradit s osvětlením. Příliš silné světlo nesvědčí fantazii a záhadným bytostem a naopak při slabém osvětlení nevyniknou kostýmy průvodců ani dekorace a strašidelné atrakce.

Jak to ale udělat, aby návštěvníci ve tmě nezabloudili nebo nespadli do vody? Ve Slezských Rudolticích i v Linhartovech vsadili na svíčky.

Stvoření světa

„Kolik jich bylo? Tak to náhodou vím úplně přesně. Prohlídkové trasy ve sklepení a zámku osvětlovalo 5520 svíček. Počet návštěvníků ještě nemáme přesně spočítaný, ale určitě padl minimálně letošní rekord. Odhadem do Linhartov přišlo přes dva tisíce návštěvníků," uvedl pedagog, výtvarník a kastelán linhartovského zámku Jaroslav Hrubý, který ve sklepech připravil mimořádnou expozici na téma Stvoření světa podle kreseb a filmu Jeana Effela.

Na panelech ozářených plameny svíček byly postavičky andělíčků, čertíků, pánaboha i Adama a Evy a do toho vyhrávala hudba z animovaného filmu Stvoření světa.

„Vysokou návštěvnost jsme měli také díky tomu, že nám perfektně vyšlo počasí a také se už gurmáni těšili na dobroty, které se tu v noci podávaly. Celý zámek voněl jelením gulášem, makrelami a steaky," doplnil Hrubý s tím, že příznivci zámku se do Linhartov znovu chystají v září, kdy zde představí svou keramickou tvorbu.

Lidé objevili Rudoltice

Také ve Slezských Rudolticích vsadili na svíčky a navíc našli nové využití na desítky krytů lamp, které se nasbíraly při různých rekonstrukcích.

Kryty jsou sice již poněkud retro, ale pokud se dovnitř dá místo žárovky svíčka, efekt je vynikající a mihotavý plamínek už žádný vítr nesfoukne. Důležité bylo také zajistit, aby nikdo z návštěvníků nezabloudil v rozlehlém zámeckém parku nebo nespadl do jezírka. Naštěstí v parku zrovna mají stanový tábor mladí hasiči, kteří se postarali o bezpečnost i o strašení.

Komu nestačily dobrosrdečné pohádkové bytosti v zámeckém parku a zahradě, mohl si dojít pro přídavek skutečné hrůzy do zámeckého sklepení. Dveře do sklepení byly označeny výmluvnou cedulkou „Peklo".

Děti, které si na pohádkové stezce odvahy zatančily s vílami a bludičkami, napily se čarodějného lektvaru, popovídaly si s vodníkem a přečkaly útok loupežníků, čekalo za jejich hrdinství razítko. Do Slezských Rudoltic se vydalo přes šest stovek nočních návštěvníků.

„Po vydařených dožínkách jsme už druhou sobotu po sobě měli takovou návštěvnost, že lidé jen těžko hledali parkovací místo u zámku nebo na náměstí. Přijeli k nám rodiny nejen z Osoblažska a Albrechticka, ale i z Krnovska, Opavska i z ještě větší dálky. Nejspíš se už formuje okruh našich příznivců, kteří objevili půvab Rudoltic se zámkem, úzkokolejkou a atraktivním okolím.

Snad jsme se dožínkami a strašením strefili do jejich vkusu a přijdou příště zas," pochvaloval si starosta Slezských Rudoltic Mojmír Pargač.