Nové zámecké expozici věnované období socialismu, normalizace, budovatelského nadšení a komunistických trofejí dominuje transparent ze zámecké půdy. Ukazuje zálibu předchozích generací v bílém písmu na rudých transparentech.

Výstavní vitríny v jedné ze zámeckých komnat jsou letos plné srpů, kladiv, rudých hvězd, lidových milicí, odznáčků ze sjezdů SSM a KSČM, táborů ROH, pionýrských suvenýrů a agitátorských příruček. Expozici doplňují helmy, pendreky a plastové štíty, které se staly symbolem policejní brutality při rozhánění demonstrací v roce 1989.

Za socialismu tu byl sklad zdravotnického materiálu

Zbytek zámeckých expozic je už samozřejmě o něčem jiném. Ukazuje návštěvníkům životní styl aristokracie, osobnosti spjaté se zámkem a sbírky plné starožitností, umění a historie. Je to vlastně zázrak, kolik krásy dnes rudoltický zámek nabízí turistům po stavební stránce i bohatými expozicemi.

Při předpremiéře si místní jako první prohlédli nové zámecké expozice a komnaty po celkové rekonstrukci.
OBRAZEM: Zámek Slezské Rudoltice se otevřel návštěvníkům

Nechce se věřit, že ještě nedávno tady byl zámek jen prázdný vyklizený skladovací prostor. Zámek Slezské Rudoltice byl totiž v dobách socialismu přestavěný na skladiště zdravotnického materiálu. To znamená prostředí plné železných ramp, skladovacích štelářů a betonu. Zámeckou zahradou se linul zápach z vepřína. Tak na zámku hospodařily státní organizace ministerstva zdravotnictví.

Obec prázdný objekt proměnila zpět na zámek

Když se státní zámek v roce 2008 stal majetkem obce Slezské Rudoltice, podařilo se najít vynikajícího kastelána Tomáše Zembu, který hýří zajímavými nápady a dokáže nadchnout ostatní. Přesvědčil muzea a zámky v okolí, aby do Slezských Rudoltic zapůjčily předměty ze svých depozitářů.

Když potomci předválečných majitelů a obyvatel zámku zjistili, že to obec s návratem historických hodnot myslí vážně, zapůjčili nebo darovali zámku spoustu cenností po předcích. Stále se rozšiřuje sbírka fotografií a dokumentů. Díky nim bylo možné na zámek postupně vracet repliky nebo parafráze zničených, ztracených a ukradených uměleckých děl.

Proměna zámku ve Slezských Rudolticích:

Potomci myslivců zámku darovali cennou sbírku loveckých trofejí. Své poklady a sbírky zámku svěřují jek němečtí rodáci, tak ti, kteří se do Slezských Rudoltic nastěhovali po válce ze všech koutů Československa, Řecka nebo Volyně.

Velkorysý sponzor si spletl Rudoltice

„Chtěl bych vám představit člověka, který tady s námi dnes není a nepřeje si být jmenován. Tento pán jednoho dne na internetu omylem kliknul na Slezské Rudoltice, když hledal Rudoltice v Čechách. Náš zámek ho tak nadchnul, že se hned přijel podívat. Řekl mi: zámecká zahrada je krásná, ale něco jí chybí. Mohl bych vám jako sponzor koupit zahradní vázu? Zrovna jsme měli plné ruce práce s rekonstrukcí zámku a napjatý rozpočet, tak jsme jeho nabídku přivítali. Koupil deset váz i s podstavci a amorky. Když pak viděl svůj dar v reálu, rozhodl se do našeho zámku dál investovat. Za ty peníze už mohl mít dvě cesty kolem světa. Zůstal skromný a chce pomáhat zámku anonymně,“ uvedl Tomáš Zemba konkrétní případ s tím, že podobně nezištných mecenášů zde působí celá řada.

Například když se generální rekonstrukce zámku ujala stavební firma místního podnikatele Zdeňka Caisbergra, nečekaně přišlo skokové zdražení materiálu o desítky procent. Udělali vše pro to, aby tuto prestižní zakázku dokončili podle smlouvy, bez ohledu na změny v ekonomice.

Investice jsou vidět všude

Zámek ve Slezských Rudolticích zahájil novou sezonu po dvouleté opravě, která přišla téměř 11 milionů korun. Byl to společný česko-polský projekt tří zámků: Slezské Rudoltice, Linhartovy a polského zámku Moszna.

Papírové sochy kastelána a výtvarníka Jaroslava Hrubého aspirují na zápis do knihy rekordů. Jak to dopadlo, se dozvíme 29. dubna 2023 na zámku Linhartovy při zahájení turistické sezony.
V Linhartovech zahájí sezonu. Papírové sochy aspirují na zápis do knihy rekordů

Rudoltický zámek získal nové podlahy, dveře, střechu, fasádu, repasovaná okna a upravovalo se i celé nádvoří. Návštěvníkům zámek slouží také jako regionální muzeum s expozicemi týkajícími se druhé světové války i socialismu.

Kastelán Tomáš Zemba porovnává současnost s rokem 2010, kdy začal na zámku působit s partou dobrovolníků. "K historickému okruhu otvíráme další sál, a to je v přízemí sál posledního majitele zámku, kterým byl koňský handlíř Franz Andres," upozornil kastelán na letošní novinku.